0

С писъкът на Forbes с двадесетте най-високоплатени спортистки в момента включва цели 12 тенисистки, начело с полската машина за победи Ига Швьонтек.

Цифрите се изчисляват преди плащането на данъци и комисиони на агентите. Най-младата в списъка е 19-годишната американска тенисистка Коко Гоф – 19 г., а най-възрастната е 43-годишната легенда Винъс Уилямс.

Полската тенисистка Ига Швьонтек, световна номер едно, спечели 23,9 милиона долара, 9,9 от които на корта и 14 извън него.

Изненадващият номер две в класацията е китайската скиорка във фрийстайла Айлин Гу, която спечели 22,1 милиона.

Гу, американски модел, който се състезава за азиатската страна, е машина за реклама. В състезанията печели 100 000 долара, но за договорите си с различни марки (Louis Vuitton, Victoria's Secret...) получава 22 милиона.

Американската тенисистка Коко Гоф допълва подиума с 21,7 милиона.

Британската тенисистка с румънски корен Ема Радукану спечели 15,2 милиона през 2023 г., въпреки че играе много малко поради контузии.

Японската тенисистка Наоми Осака добави до 15 милиона, всички извън корта, защото беше в отпуск по майчинство.

Беларуската тенисистка Арина Сабаленка спечели 14,7 милиона. Световен номер 2, тази година тя  спечели Откритото първенство на Австралия, стигна до финал в САЩ и до полуфиналите на Ролан Гарос и Уимбълдън.

Американската тенисистка Джесика Пегула достигна 12,5 милиона. Тя е номер 5 в света и тази година игра на четвъртфиналите в Австралия, Ролан Гарос и Уимбълдън.

На 43 години Винъс Уилямс спечели 12,2 милиона.

Казахстанската тенисистка Елена Рибакина спечели 9,5 милиона. Световен номер 4, тя бе финалистка на Australian Open.

Канадската тенисистка Лейла Фернандес спечели 8,8 милиона в година, в която в крайна сметка поведе отбора си в спечелването на Купата на Били Джийн Кинг.

На 11-то място с по 8,2 милиона долара печалба са голфърката Нели Корда и футболистката Меган Рапино, и двете американки.

Нейните сънароднички баскетболистката Канданс Паркър и футболистката Алекс Морган, следват на 13-то и 14-то място, съответно с 8,1 милиона и 7,8 милиона.

Списъкът на двадесетте най-добре платени спортистки затварят тунизийската тенисистка Онс Жабьор (5,7), канадската голфърка Брук Хендерсън (5,4) и чешката тенисистка Маркета Вондроусова (5,2 милиона).