0

Г ардът на Голдън Стейт Уориърс Стеф Къри е новият лидер в класацията по отбелязани тройки във вечната ранглиста на Националната баскетболна асоциация (NBA). Къри вкара 5 тройки при победата на "войните" със 105:96 над Ню Йорк Никс като гост и вече има на сметката си 2977.

Той се нуждаеше от две, за да задмине рекорда на Рей Алън от 2973 тройки. Мушна ги още в средата на първата четвърт, а веднага след коша му за 12:10 при оставащи 7:33 минути до края на първата част играта бе спряна, за да може майсторът на далечните стрелби да получи аплодисментите на препълнената зала "Медисън Скуеър Гардън" в Ню Йорк.

В Меката на баскетбола бяха досегашният рекордьор Рей Алън, бившият такъв Реджи Милър, който бе коментатор на срещата, куп знаменитости, както и родителите на баскетболиста - Соня и Дел Къри.

Именно на баща си Дел, който е бивш играч на Шарлът Хорнетс, Стеф връчи топката, с която вкара рекордната си 2974-та тройка. Това той стори в едва 789 кариерни мача. За сравнение - Рей Алън вкара 2973 тройки в 1300 мача, докато Реджи Милър има 2560 тройки в 1389 срещи.

Стеф Къри завърши мача с общо 22 точки, а още 19 прибави Джордан Пул. С 18 за победителите остана Андрю Уигинс, а Голдън Стейт, който е лидер в цялата лига, вече има 23 победи и 5 загуби на сметката си.

За Никс с 31 точки приключи Джулиъс Рандъл, а още 15 точки вкара Дерик Роуз.

Застигнатият от коронавирус отбор на Бруклин Нетс едва събра състав от 8 играчи, но въпреки това успя да победи със 131:129 след продължение Торонто Раптърс в друг мач от програмата на НБА тази нощ.

Домакините бяха без Джеймс Хардън, ЛаМаркъс Олдридж, Пол Милсап, Джеймс Джонсън и Джо Харис и се наложи лидерът им Кевин Дюрант да играе повече от 48 минути, за да могат "мрежите" да измъкнат победа над шампионите за 2019 година.

Именно Дюрант бе най-резултатен за Бруклин с 34 точки, 13 борби и 11 асистенции, а още 30 точки добави Пати Милс.
Бруклин изоставаше с 9 точки преди началото на последната четвърт, но тройка на Милс 13 секунди преди края прати мача в продължение. В него Дюрант вкара 6 поредни точки, за да поведат домакините със 126:124. До края Бруклин не даде повече инициативата на Торонто и въпреки опита на Скоти Барнс да донесе победа на Торонто с финалната сирена, това не се случи.

Фред ВанВлийт вкара 31 точки за Торонто в мача, по 25 добавиха Паскал Сиакам и Гари Трент-младши, а с 23 остана новобранецът Барнс.

С продължение се реши и последният мач от тази нощ, в който гостите от Финикс Сънс надделяха със 111:107 над Портланд Трейл Блейзърс.

Центърът Диандре Ейтън и гардът Крис Пол направиха много силен мач за домакините, като Ейтън записа "дабъл-дабъл" от 28 точки и 13 борби, докато Пол приключи с 24 точки и 14 асистенции. Още 17 точки от пейката прибави Камерън Пейн.

За тима на Портланд, който пропиля преднина от 6 точки в средата на последната четвърт, с 31 точки и 10 асистенции завърши Деймиън Лилард, а с 23 точки приключи Норман Пауъл. Босненският център Юсуф Нуркич пък направи "дабъл-дабъл" от 17 точки и 13 борби.