Н а 9 май всяка година държавите от Европейския съюз и техните граждани честват Деня на Европа — символ на обединението и мира на континента. Празникът е посветен на историческата Декларация на Шуман от 1950 г., с която френският външен министър Робер Шуман предлага създаване на обща организация за въглища и стомана — първа стъпка към обединена Европа.

Исторически контекст

След разрушителните събития на Втората световна война, Европа търси път към траен мир. Именно на 9 май 1950 г., Робер Шуман предлага революционна идея: страните от Европа да обединят производството на въглища и стомана, за да направят войната между тях „не само немислима, но и материално невъзможна“. Това поставя основите на днешния Европейски съюз.

Как се отбелязва Денят на Европа

Официални церемонии: В Брюксел и Страсбург, както и в столиците на държавите членки, се провеждат специални събития — речи, изложби, концерти и отворени врати в институциите на ЕС.

Образователни инициативи: Училища и университети организират уроци, викторини и дискусии, свързани с историята и ценностите на ЕС.

Москва отбелязва 80 години от края на ВСВ! (ВИДЕО+СНИМКИ)

Културни събития: По улиците на много градове има музика, улични фестивали, паради и изложби, честващи културното многообразие на Европа.

Символика и ценности

Денят на Европа напомня за основните принципи на Съюза: мир, солидарност, демокрация, човешки права и върховенство на закона. Това е момент за размисъл за постигнатото, но и за предизвикателствата, които стоят пред ЕС — като климатичните промени, миграцията, сигурността и икономическата устойчивост.

Европа днес: Единство в многообразие

Макар Европа да е изправена пред множество политически и социални предизвикателства, Денят на Европа остава силен символ на волята за съвместно бъдеще. От Балтийско до Средиземно море, от Атлантическия океан до Черно море — това е ден за гордост и надежда.

Политици и държавници отправиха поздравления по случай празника на Европейските общности

„Днес отдаваме почит на саможертвата на милионите хора, които сложиха край на нацизма и с цената на живота си направиха възможно обединението на Европа. Сред тях са и хиляди българи, загинали във Втората световна война. Днес отдаваме почит и на малкото живи останали ветерани, които са носители на паметта на тази най-кръвопролитна война в историята на човечеството“, заяви държавният глава Румен Радев.

По думите му на 9 май Европа трябва да помни, че обединението и просперитетът станаха възможни, благодарение на усилията за изкореняване на съперничеството, омразата и споровете, които доведоха до Втората световна война.

„Трагедията на нашето съвремие е, че 80 години след нея спорове отново се решават със силата на оръжието.  Европа няма своя визия за край на конфликта и установяване на мира, а продължава да инвестира в обречена кауза“, поясни той.

„Днес честваме мира, солидарността и единството – основите, върху които е изградена Обединена Европа. Във времена на глобални предизвикателства и конфликти, силна и единна Европа е нашият щит. България е неразделна част от европейското семейство. Членството ни в Европейския съюз ни донесе исторически постижения – по-модерна инфраструктура, свободно движение, по-добро образование, подкрепа за иновации, устойчиво земеделие и реални възможности за младите и бизнеса“, посочи премиерът Росен Желязков

По думите му в дни на геополитическо напрежение, дестабилизация и хибридни заплахи, Европа остава стълб на стабилност, сигурност и разум.

„Присъединяването на България към Шенген е заслужено признание. Еврозоната е следващата ни цел и скоро ще я достигнем, защото сме се доказали като надежден партньор, който спазва поетите ангажименти. Нека продължим заедно да градим солидарна Европа – справедлива, силна, устойчива!“, призова той в официалния профил на Министерския съвет във Facebook.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също поздрави гражданите за Деня на Европа. „9 май е голям празник за България, защото ние сме в сърцето на Европа. Промените у нас са очевидни - виждаме как изглеждат нашите градове и магистрали. Направили сме доста през годините и пътят ни е само напред“, отбеляза той. 

„В Деня на Европа, когато честваме 75 години на Европейския съюз, основан на принципа за гарантиране на мира и солидарността, ние продължаваме да отстояваме единството, равенството и демокрацията като висши ценности за хората. България трябва да продължи по своя евроатлантически път като стане пълноправен член на Еврозоната, но и отстоявайки националното си достойнство и свобода. Само така ще постигнем сигурност, стабилност и европейско развитие“, заяви в прессъобщение до медиите лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски