П апа Франциск присъства на неделната литургия в болницата, в която бе приет на 14 февруари за лечение на бронхита си, след като отказа да присъства на традиционната неделна молитва от балкона на базиликата "Свети Петър“ в Рим, съобщи Ватиканът, цитиран от Франс прес.
ПРОБЛЕМИТЕ НЕ СВЪРШВАТ: Папа Франциск остава в Болница!
В изявлението от 15 февруари Ватиканът съобщи, че папата страда от "инфекция на дихателните пътища" и добави, че не е имал повишена температура. Лекарите обаче са му предписали "пълна почивка", независимо, че лабораторните изследвания са показали подобрение на състоянието му.
По тази причина Франциск не присъства на седмичната неделна молитва след литургията в базиликата "Свети Петър" и се извини с писмо на група художници и други културни дейци, с които трябваше да се срещне.
"Бих искал да съм с вас, но както знаете, аз съм тук, в болница "Джемели", защото все още се нуждая от лечение на бронхита ми", написа той.
По време на литургията в базиликата тази сутрин, която обикновено се води от папата, кардинал Хосе Толентино де Мендоса прочете послание от Франциск.
"Живеем в епоха, в която се издигат нови стени, в която различията стават претекст за разделение, вместо за възможности за взаимно обогатяване", прочете кардиналът. "Но вие - мъже и жени от света на културата, сте призвани да строите мостове", добави той.
Католическата църква определи 2025 г. като "юбилейна година", което се очаква да привлече повече от 30 милиона посетители в Рим.
Предполага се, че юбилеят, който се случва на всеки 25 години, е период на размисъл и покаяние, белязан от дълъг списък от културни и религиозни събития, много от които папата оглавява.
*Източник: БТА