С кърбящи, които се стичат, за да видят тленните останки на покойния папа на погребение, бяха критикувани, че си правят селфита до мъртвото му тяло.
НА ПОГРЕБЕНИЕТО НА ПАПАТА: 130 делегации, 50 държавни глави и 10 монарси
Отвратителното поведение беше силно разкритикувано, както и фактът, че никой не се опитва да ги спре, пише New York Post.
‘Disrespectful’ mourners taking selfies with dead Pope spark outrage https://t.co/zSY8FhDysn pic.twitter.com/MO9r3P1aEP
— New York Post (@nypost) April 24, 2025
След като почина на 88-годишна възраст в понеделник, тялото на папа Франциск беше пренесено в базиликата Свети Петър във Ватикана за тридневния ритуал. Около 50 000 вярващи отдадоха почит на покойния понтифекс, но някои предизвикаха гняв, след като публикуваха селфита, които показват тялото на Франциск, положено в дрехи в дървен ковчег.
На едно изображение, публикувано в социалните мрежи, се вижда как жена се усмихва на камерата, докато показва папата, стискащ броеницата си на около два метра зад нея.
Тялото му, облечено в бялата му митра и червена папска роба, символизираща любовта и кръвта на Христос, може ясно да се види в ковчега.
Social media users are receiving backlash for posting smiling selfies with Pope Francis' body in his open casket.
— Collin Rugg (@CollinRugg) April 24, 2025
Some people even tried using selfie sticks but were told to put them away.
"What did surprise me is the fact that earlier we were told no photos in the Sistine… pic.twitter.com/ZWWyW8Yu8G
Опечалените, които чакаха осем часа на опашка, за да зърнат за последен път покойния папа, преди да бъде погребан в събота, казаха, че действията на правещите селфита са били „малко безвкусни“.
Източник от Ватикана каза: „Би било добре, ако хората могат да се опитат да си спомнят къде се намират и да имат малко уважение, но няма какво друго да се направи”.