Р ежимът на Виктор Орбан е създал и управлява мащабна медийна империя в Северна Македония.
ВИКТОР ОРБАН ИЗРИГНА: Поиска Сърбия и Северна Македония да бъдат приети още утре в ЕС
Разширяването на унгарските медийни интереси в страна, контролирани от бизнесмени, свързани с унгарския премиер, става все по-очевидно през последните години.
Това се казва в разследване на Димитър Керанов, експерт в евроатлантическия мозъчен тръст на German Marshall Fund (GMF), предаде "Евронюз". Със стратегически придобивания на ключови телевизионни канали и новинарски портали влиянието на Будапеща вече прониква в обществения дискурс на страната. Двама медийни мениджъри, Петер Шац и Агнес Адамик, са организирали закупуването на големи медии, сред които ТВ Алфа, порталите "Република", "Курир", "Лидер", "Денешен", "Економски", "Вистина" и "Нетпрес", се казва в разследването.
Общото между тях е, че всички те са свързани с управляващата националистическа партия ВМРО-ДПМНЕ и нейните лидери, включително министър-председателя Християн Мицкоски.
Разследванията разкриват, че каналите, подкрепящи ВМРО-ДПМНЕ, са получавали и непряка финансова подкрепа от унгарски предприятия чрез реклами. Тази финансова подкрепа е спомогнала за поддържането на медийни мрежи, свързани с Никола Груевски, който през 2018 г. избяга в Будапеща, за да избегне присъда за корупция, и оттогава остава там под закрилата на Виктор Орбан.
Други неотдавнашни събития също подчертават нарастващата ангажираност на Унгария със Северна Македония, пише анализаторът от GMF. Миналата година правителството в Будапеща отпусна на Скопие заем в размер на 500 млн. долара, който беше изплатен от току-що получения от Китай заем в размер на 1 млрд. евро. Това е най-голямата унгарска финансова подкрепа за друга държава.
Северна Македония се отдалечава от пътя към членство в ЕС под ръководството на сегашното си правителство и е все по-близо до блока, който включва Китай, Унгария, Русия и Сърбия. Като насърчава нелиберален модел на управление, финансира националистически медии и защитава политически съюзници като Груевски и Мицкоски, Орбан укрепва дългосрочното си влияние на Балканите, казва експертът в заключение.
Показателен пример за влиянието на унгарския премиер на Балканите е неотдавнашният случай, разкрит от разследващия портал VSquare: В края на февруари унгарски специални сили са изпратени в Република Сръбска с тайна цел: да улеснят бързото бягство на лидера на босненските сърби Милорад Додик в Унгария, в случай че Съдът на Босна и Херцеговина нареди незабавното му арестуване заради сепаратистките му действия.
Планът не се осъществява, най-вече по две причини. Първо, макар че Додик наистина беше осъден на затвор, той не беше арестуван и получи възможност да обжалва. Второ, унгарският план беше разкрит от множество правителства и органи, които внимателно наблюдават региона. Прикритието за унгарските части е било "съвместно учение" с местната полиция в Република Сръбска.
*Източник: БГНЕС