- Какви са очакванията за предстоящия ви концерт в България на 1 юли в столичната зала „Арена 8888“?
Саймън: Последният ни концерт в България беше преди почти 20 години, но все още помня каква страхотна вечер беше – публиката беше фантастична. Затова сме изключително щастливи, че се завръщаме.
- Какво е усещането да се завърнете на българската сцена?
Джон: Фантастично! С нетърпение очаквам да се развихрим с нашите български фенове. Мина доста време!
- Могат ли българските фенове да очакват изненади в сетлиста?
Роджър: Нашето шоу се развива през цялото време, това е почти органичен процес. Винаги добавяме златни парчета от стария ни каталог, както и по-нови композиции. Визуалните материали на екрана се обновяват постоянно – за щастие Ник обожава да движи тази част от шоуто и е истински гений в тази област. Всеки, който не ни е гледал от известно време, определено ще бъде изненадан от цялото шоу.
- Какво прави българската публика уникална в сравнение с другите?
Ник: Е, изкарахме си страхотно при предишното ни посещение преди много време - тръгнахме си с мисълта, че задължително трябва да се върнем! Спомням си, че публиката беше много ентусиазирана, така че сега, когато най-накрая се завръщаме, очакваме с нетърпение да изсвирим концерта и да видим как са се променили нещата. Очакваме страхотна българска енергия!
- Има ли конкретен спомен, който пазите от предишните си гостувания тук?
Саймън: Трайното впечатление, което остана у мен, беше топлотата на хората и енергията на българските фенове.
- Каква е тайната зад това да поддържате жива първоначалната си енергия?
Джон: Първоначалната енергия ме напусна преди много време, но я замених с нещо по-устойчиво. Оказа се, че бягаме маратон, а не спринт. Различна стратегия. Помага и това, че работим в музикалната сфера – не мисля, че има нещо по-хубаво от това.
- Как балансирате между изпълнението на класически хитове и новата ви музика?
Роджър: Със сигурност винаги е ходене по тънко въже. Знаем, че голяма част от хората идват, за да чуят хитовете, и трябва напълно да уважаваме това. Ходил съм на концерти на артисти, които не изсвирват нито една от „големите“ си песни, и винаги си тръгвам леко озадачен. Ние обаче обичаме и да вникваме по-дълбоко в шоуто, за да покажем и другата страна на групата. Но мисля, че след много обсъждания – които обикновено продължават до последната минута преди концерта – успяваме да представим добър, балансиран сет, който съчетава над четири десетилетия музика.
- Поглеждайки назад, кой е най-големият урок, на който ви научи музикалната индустрия?
Ник: Винаги следвай инстинкта си и никога не се страхувай да поемаш рискове.
- Как се промени творческият ви процес през последните четири десетилетия?
Саймън: Има един особен кратък път в общуването, който идва от това, че се познаваме от толкова дълго време, творческият процес започва да се усеща много интуитивен. Винаги е баланс между дисциплина и хаос. Нужна ти е строгост, за да седнеш и да пишеш, да влезеш в студиото и да работиш по дадено парче. Но трябва да оставиш място и за спонтанност, за луди идеи, за случайни проблясъци на вдъхновение. През годините станахме по-дисциплинирани, но хаосът все още е там – и трябва да бъде.
- Коя песен от дискографията ви все още ви вълнува най-много днес?
Джон: Обичам да свиря големите хитове, обичам да гледам как едно въведение взривява публиката. Също така обичам да свиря песни, които не сме изпълнявали от известно време – това обикновено предизвиква спонтанни въздишки от феновете на първите редове.
- Как се чувствате, знаейки колко огромно влияние имате върху модерния синт-поп?
Ник: Мисля, че музиката е една голяма времева линия – можете да проследите всичко обратно до самия зародиш, когато хората за първи път са започнали да правят различни инструменти. Ние бяхме повлияни от музиката на 70-те години: глам рок, пънк рок, диско и електронна музика. Мисля, че е неизбежно поколението, израснало през 80-те и 90-те години, да бъде повлияно от музиката, която му е допаднала по онова време – ние сме малка част от това платно. Ако сме вдъхновили други артисти по пътя си, това е страхотно!
- Какво ви кара да продължавате да експериментирате със звука си след толкова години?
Роджър: Всички обичаме да „живеем в настоящето“ в музикално отношение и слушаме много нова музика, което е изключително вдъхновяващо. Освен това имаме много различни елементи в нашата музика, така че не сме ограничени от един конкретен стил. Това ни позволява по всяко време рязко да се обърнем и да поемем в съвсем нова посока.
- Как успявате да останете актуални за няколко поколения фенове?
Саймън: Имахме късмета да имаме успехи в класациите през всяко от четирите десетилетия, в които работим. Публиката ни днес обхваща фенове, които са с нас от самото начало, до по-млада аудитория, която открива музиката ни за първи път в социалните медии. Бих казал, че ключът към дълголетието е да останеш любопитен и да продължаваш да вървиш напред в творческо отношение. Да бъдеш в този момент от кариерата си и все още да правиш нова музика, да работиш по вдъхновяващи проекти, да свириш пред невероятна публика – това е нещо, което никога не остарява.
- Ако можехте да си сътрудничите с някой съвременен артист, кой би бил той?
Джон: Хмм... може би Ханс Цимер?
- Как според вас дигиталната ера промени музиката?
Ник: Сега можете да достигнете до огромна световна аудитория мигновено, а на нас, артистите, това ни позволява да комуникираме директно с тях. Песните са достъпни навсякъде и по всяко време. Много хора откриват различни видове музика, независимо от жанра или кога е създадена, чрез сайтове за стрийминг и изследване в интернет. Така че само времето ще покаже кои музикални икони ще оцелеят и ще се издигнат над сеизмичните промени, които преживяхме през последните няколко десетилетия.
- Как обикновено прекарвате времето си точно преди да излезете на сцена?
Роджър: За мен почивката е ключът. Обичам да излизам на сцената с максимална енергия и концентрация. В противен случай, когато свириш на пълни обороти в продължение на 90 минути или повече, това може да се превърне в истинска битка. Така че... в наши дни няма да ме намерите в някой бар в нощта преди шоуто.
- Какво ви държи вдъхновени извън света на музиката напоследък?
Саймън: Винаги сме черпили вдъхновение от всякакви места извън музиката – изкуство, мода, кино, технологии. За мен лично природата е огромен източник на вдъхновение. Има усещане за свобода, което идва от това да си сред природата, особено край океана. То действа изключително презареждащо.
- Ако можехте да кажете едно нещо на своето аз от 80-те години, какво би било то?
Роджър: Предстои ти дълго пътуване и всичко се случва точно така, както трябва да се случи!
- Каква е следата, която Duran Duran ще остави?
Ник: Надявам се, че все още е твърде рано да мисля за това! Предполагам, че бих искал да ни запомнят с песните ни повече от всичко останало... И може би с подхода ни към приемането и внедряването на модерните технологии.
- Какво ще кажете на нашите читатели?
Джон: Елате да ни гледате как свирим, ще си направим страхотно парти!
Екатерина Томова

















