Б ългарски сорт градински домати продават на фермерски пазар в Лондон по 8 паунда или 18 лева килото, научи „Телеграф“.
МОЛЕЦ НАПОМПА ЦЕНИТЕ: БГ доматът скъп, чушката не!
Снимка от пазара е пусната в нета от българи, работещи в Англия, които споделят, че често купуват зеленчуци от тези места. Въпросните домати са 100% български сорт, но се продават от англичанин на пазара в Уест Хампстед в столицата на Великобритания.
Нашенски домати в Лондон.
Фермерските пазари в града се организират на много места, като дори има интернет страница, на която пише местоположението на пазара, както и дните, в които се прави. Обикновено са в почивните дни от 10 до 14 часа.
Цена
Въпреки високата цена от 8 паунда за килограм желаещи да си купят от вкусните домати има много и бързо се изчерпват. За сравнение в супермаркетите обикновените домати, внос от Испания, са по 2,40 паунда за кило, което е 3 пъти по-евтино.
Весела, която живее от много години в Лондон, каза, че не за първи път се продава стока от български производители и дори, преди да си направи градина и сама да отглежда домати, е купувала от тях. Причината е, че в Лондон предпочитат екологичните продукти и са готови да плащат по-скъпо, но да са вкусни и чисти.
Пазар
На фермерския пазар се предлага още прясна риба от лодката, свободно отглеждани биомесо и птици, както и млечни продукти, кафе. През сезона има пресен дивеч, ябълки, аспержи и череши. Сезонни плодове и зеленчуци и много други. Общо на 19 места се организират фермерски пазари.
