О блекчена процедура за искане на убежище у нас, настаняване в държавно или общинско жилище, автоматично право на труд, получаване на помощи за безработица и място за децата в родни градини и училища. Това са част от мерки в законодателния пакет от промени, които ГЕРБ предлагат за чужденците с български произход, които идват от Украйна. Промените ще бъдат внесени в деловодството на НС в петък.
Облекчена процедура за искане на убежище у нас, настаняване в държавно или общинско жилище, автоматично право на труд, получаване на помощи за безработица и място за децата в родни градини и училища. Това са част от мерки в законодателния пакет от промени, които ГЕРБ предлагат за чужденците с български произход, които идват от Украйна. Промените ще бъдат внесени в деловодството на НС в петък.
От ГЕРБ поясниха, че у нас убежище иска предимно жени и деца, защото на мъжете над 18 години е забранено да напускат страната, заради мобилизацията, В момента много БГ семейства дават подслон и приемат украински бежанци - такива с БГ гражданство и такива без. Но скоро според тях ще се наложи организирана, мащабна и национална подкрепа, за да може тези хора да имат достъп до здравната ни система и социално подпомагане. Затова са и техните законови промени. Първите са в закона за даването на убежище, където да има нова глава за чуждите граждани с български произход и самосъзнание. Идеята е те да имат право да се обръщат до съответния консул или областен управител / кмет у нас и така да кандидатстват по облекчена процедура за убежище, а транспортирането има да е за сметна на държавния бюджет. Те да могат да бъдат настанявани в държавни или общински жилища или хотел, а разликата при такива казуси да се поема отново от държавата, Българската агенция за бежанците пък по-бързо да им издава регистрационна карта и тя да осъществява контакта им с териториалните бюра по труда. Другите промени предвиждат тези бежанци да получават автоматично право на труд, а не да кандидатстват за разрешение. Децата пък да имат прави на езикови курсове,които също да се поемат от държавата.
Всички тези помощи да действат в срок от 18 месеца. Ползвали са опита на Полша, където до момента са минали над 260 - 300 000 души от Украйна,
Междувременно всички процедури за българско гражданство от украинци да бъдат предвижени по-бързо. Това призоваха от ГЕРБ пък президентската администрация. За целта от Дондуков 2 да извадят всички молби на украински българи и експресно да им бъдат издадени БГ паспорти. Алармираха, че има случаи, при които само някои членове от семейство имат такива, а на друго процедурите се бавят, Така те ще имат право на престой у нас само до 90 дни, а след това ще трябва да се върнат в Украйна.
ГЕРБ успокоиха, че не са верни слуховете, които се разпространяват, че ако гражданите поискат статут на убежище у нас, ще бъдат настанени в лагери. От ГЕРБ увериха, че тези бежанци могат да бъдат настанени на външни адреси.
Монитор


















