Л идерът на ГЕРБ Бойко Борисов определи ситуацията около т. нар. Киевска декларация и ангажиментите на страната ни по нея като "поредния гаф в политиката на правителството". По думите му обясненията на външния министър Велислава Петрова по случая са задълбочили объркването, а липсата на публичност относно поетите ангажименти е недопустима.

 КАТЕГОРИЧНА! Външният министър: Никой нищо не е подписвал в Киев!

ПРЕЗИДЕНТЪТ ЙОТОВА: Киевската декларация е документ, на който не се слага подпис и няма дискусия!

По-рано днес дипломат №1 за пореден път заяви, че в Киев никой нищо не е подписвал и уточни относно т.нар. Киевска декларация, че подобни документи се приемат на всякакъв тип неформални формати. Единствените формати, в които има някаква ангажираност за по-нататъшни действия, са в рамките на ЕС и НАТО, обясни Петрова.

Киевският подпис подпали парламента! Радев под обстрел заради „обратния завой“

Бойко Борисов: ГЕРБ в коалиция няма да влиза!

"Тази ситуация много наподобява договора с "Боташ", който беше замразен въпреки твърденията, че е изгоден", заяви Бойко Борисов на брифинг в Благоевград след среща с участници в националната младежка академия "Новите умове" на партията. На пресконференцията присъстваха и Даниел Митов и Росен Желязков.

Според бившия премиер управляващите имат различна политика по темата вътре и извън страната.

"Освен коментара, че са нелепи и това е поредният им гаф, че ни излагат, защото реакциите в Европа са видни, а и самите хора от "Прогресивна България не знаят как да го обяснят това и шикалкавенията с двете политики - едната за балъците в България - техните избиратели, голямата част, но те ако не прозират за кой са гласували, много жалко. В случая Вие ми задавате въпрос да Ви разясня какво е искал да каже поетът", добави лидерът на ГЕРБ.

в България, тоест за собствените им избиратели, е недопустимо. Ако хората не прозират за кого са гласували, това е много жалко”, каза Борисов.

Борисов коментира и предложенията за промени в Изборния кодекс.

"Сега имаме един нов Избирателен кодекс, който машините ще бъдат сертифицирани и въобще изборите. Само ако не ме лъже паметта - в Русия е така. Федералната служба за безопасност отговаря за изборите и сертифицира технически средства. Та сега ще го прави МВР. От сега мога да ви кажа, че божествена двойка да излезе срещу тази комбинация няма специално", каза лидерът на ГЕРБ, цитиран от БНТ. 

Борисов коментира и предлаганите промени в Изборния кодекс.

"Сега имаме един нов Избирателен кодекс, който машините ще бъдат сертифицирани и въобще изборите. Само ако не ме лъже паметта - в Русия е така. Федералната служба за безопасност отговаря за изборите и сертифицира технически средства. Та сега ще го прави МВР. От сега мога да ви кажа, че божествена двойка да излезе срещу тази комбинация няма специално", добави той.

Лидерът на ГЕРБ отправи критики и към проекта за държавен бюджет, който определи като "бюджет на измамата". Според него приходите са подценени въпреки високата инфлация, а правителството не предлага реални мерки за ограничаване на бюджетния дефицит. "Ако приемат бюджет с дефицит до 3 процента, ГЕРБ няма политически да ги напада, защото това ще бъде добре за държавата", заяви Борисов.

Той коментира и кадровата политика на кабинета, като заяви, че се увеличава броят на заместник-министрите и администрацията без необходимост.