П реди 150 години по улиците на Панагюрище се чу гласът на спасението и на възкръсналата българска държава. Това заяви президентът Илияна Йотова.

Думите ѝ прозвучаха преди тържествената проверка на представителните роти от Националната гвардейска част на площад „20 април“ в Панагюрище. По този начин приключиха тържествата, с които градът отбеляза 150 години от избухването на Априлското въстание.

„Въстанието от 1876 г. не избра мълчанието, а ни даде глас, с който се научихме да пеем и да плачем едновременно“, заяви кметът на община Панагюрище Желязко Гагов.

Той изтъкна, че героите преди 150 години са избрали смъртта, отказвайки се от живота, богатството и дори семействата си, за да извоюват свободата.

Шефът на парламента: Априлци избраха бунта пред робското безвремие!

„Забравихме ли, че свободата е родена в тази най-дълбока рана? Ако я забравим, сме застрашени от ново робство“, каза Гагов, визирайки бурната международна обстановка, в която живеем.

„Убеден съм, че ще успеем да сътворим нов, успешен дом за нашата общност“, заяви кметът. Той призова младите поколения да се вгледат в образите на героите и да черпят пример от тях: „За да пребъде българският дух. За да пребъде България!“

149 години от Априлското въстание!

Изявлението на Гагов беше последвано от слово на пловдивския митрополит Николай. Той призова събралите се да погледнат напрестолния кръст на църквата в село Поибрене, който беше изложен на площада.

„С този кръст е осветено знамето, ушито от Райна Княгиня. С него е благословена четата на Георги Бенковски“, каза Николай.

Той заяви, че кръстът е водил юнаците по трагичния им, но славен път. „Пред него са се клели, пред него са се молили преди битка“, каза митрополитът. „Пред този кръст смъртта се превърна в безсмъртие. Пред този кръст беше разпнато въстанието, но възкръсна България.“

Президентът Йотова заяви, че Панагюрище се е наредило сред градовете, превърнали се в символ на изстрадалата българска кауза.

България настръхна: 150 години от Априлското въстание под знака на огън, дроншоу и памет

„Скъпи панагюрци, само този, който не се е докоснал до вас, не знае как пазите спомена за Април 1876 г. Точно по тези улици през 1876 г. се чу гласът за българското спасение — гласът на възкръсналата българска държава“, каза Йотова.

Тя заяви, че свободата е продължила само миг, който обаче се усеща като цяла вечност. Йотова подчерта, че Панагюрище е люлка на българския парламентаризъм, тъй като само на 7 км оттук се е провело Оборищкото събрание. Държавният глава заяви, че героите на Априлското въстание са свързани от порива към свободата, от презрението към смъртта и от любовта към България.

Тя завърши с думи на летописеца на въстанието Захари Стоянов, който е казвал на панагюрци: „Вие превърнахте вашия град в безсмъртие“ и че Панагюрище заслужава да заема първа страница в българската народна история.

Думите на президента бяха последвани от гвардейската проверка и тържествена заря. 

В основата на церемонията стои признателността към героите, за които родината е била върховна ценност – земя, народ, държавност, вяра и език. В стремежа си да я видят свободна, те поемат по пътя на саможертвата, оставяйки непреходен пример за национално достойнство.

В тържествената проверка участва Национална гвардейска част, като в строя застанаха 280 гвардейци. Ритуалът беше командван от майор Николай Стоянов, заместник-командир на Първи гвардейски батальон.

Президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Илияна Йотова прие почетния строй и поздрави гвардейците по случай годишнината, а отговорът „Ура!“ огласи площада.

Сред официалните гости беше и председателят на 52-рото Народно събрание Михаела Доцева, за която това бе първо участие в официално събитие от такъв ранг.

В рамките на ритуала беше подчертано значението на Националната гвардейска част като символ на държавността, честта и приемствеността в българската военна традиция. Гвардейците носят свои отличителни знаци, знаме и униформа, като емблематични остават орловото перо на калпака и Александровската звезда. Бойното знаме на частта е връчено през 2003 година. 

Президентът Илияна Йотова открои в речта си ролята на града като символ на българската революция и духовен център на въстанието. „Панагюрище е не само свободолюбивото сърце на българската революция – то е столицата на въстанала България“, заяви Йотова.

Според нея Априлското въстание е израз на най-съкровените стремежи на българския народ: „Това е мечтата за свобода, за свое отечество, за държава, за равноправие и независимост – онзи неудържим порив към възраждането на България.“

Йотова припомни, че именно по улиците на Панагюрище през 1876 г. „се чува гласът на българското възкресение“ и че макар свободата да е била изживяна „само за миг, само за десет дни“, този миг остава „цяла вечност“ в националната памет.

В словото си тя акцентира и върху историческите факти около създаването на революционна власт. „Още в първите дни на въстанието тук се създава временно правителство, а над него се развява българското знаме със златния лъв“, каза президентът.

Йотова отдаде почит на героите на въстанието, като подчерта, че те са обединени от една обща кауза. „Свързва ги България – принадлежността към един народ и една идея за свобода. Те презряха смъртта, за да дарят свобода на други“, заяви държавният глава.

Тя припомни и трагедията, съпътствала събитията: „Знаем образа на изпепеленото Панагюрище – домове, училища, храмове, сринати до основи, за да се роди отново градът – още по-силен и по-родолюбив.“

Държавният глава призова годишнината да бъде не само повод за почит, но и за размисъл. „Нека се опитаме да погледнем през очите на нашите предци, да се премерим с тях и да разберем себе си. Само така можем да вървим напред заедно“, каза тя

Илияна Йотова цитира Захари Стоянов, който определя Панагюрище като град, превърнал се в безсмъртие. „Поклон пред жертвите и героите на април 1876 година. Поклон пред Апостолите и мъчениците. Да живее България!“, завърши държавният глава.

Приветствие отправи и кметът на Панагюрище Желязко Гагов. „Въстанието от 1876 г. не избра мълчанието, а ни даде глас, с който се научихме да пеем и да плачем едновременно“, заяви той.
Желязко Гагов изтъкна, че героите преди 150 години са избрали смъртта, отказвайки се от живота, богатството и дори семействата си, за да извоюват свободата.

„Забравихме ли, че свободата е родена в тази най-дълбока рана? Ако я забравим, сме застрашени от ново робство“, каза той, визирайки бурната международна обстановка, в която живеем.
„Убеден съм, че ще успеем да сътворим нов, успешен дом за нашата общност“, заяви кметът. Той призова младите поколения да се вгледат в образите на героите и да черпят пример от тях: „За да пребъде българският дух. За да пребъде България!“

Изявлението на Гагов беше последвано от слово на пловдивския митрополит Николай. Той призова събралите се да погледнат напрестолния кръст на църквата в село Поибрене, който беше изложен на площада.

„С този кръст е осветено знамето, ушито от Райна Княгиня. С него е благословена четата на Георги Бенковски“, каза Николай.
Той заяви, че кръстът е водил юнаците по трагичния им, но славен път. „Пред него са се клели, пред него са се молили преди битка“, каза митрополитът. „Пред този кръст смъртта се превърна в безсмъртие. Пред този кръст беше разпнато въстанието, но възкръсна България.“