С амо хората ли спазват хигиенни навици? Надали. Изследователи от Оксфордския университет са установили, че шимпанзетата са по-чисти, отколкото се смяташе досега, когато става въпрос за лична хигиена. Приматите избърсват дупетата си, грижат се за раните си и дори се почистват след секс.

За целите на изследването си учените са проучили общности от шимпанзета в Източна Африка в гората Будонго в Уганда.

IStock

"Ние, хората, обичаме да се смятаме за уникални в много отношения. И мисля, че дълго време смятахме, че здравеопазването е едно от тези уникални качества", казва авторката на изследването Елоди Фрейман пред The Guardian.

Проучването на Оксфордския университет не е първото, което доказва, че човекоподобните маймуни се грижат сами за себе си. 

Преди това учените са наблюдавали шимпанзета, които използват насекоми за лечение на рани. Орангутаните също практикуват самообслужване: Те лекуват раните си със сока и сдъвканите листа на добре познати лечебни растения.

IStock

Според последното проучване шимпанзетата също са наблюдавани да лекуват рани с дъвкани растителни материали. Това може да означава, че полагането на грижи, свързани със здравето, е по-широко разпространено сред приматите, отколкото се смяташе досега. 

То също така подкрепя широко обсъжданото предположение, че нечовекоподобните същества също са способни на емпатия или алтруизъм.

„Колкото повече случаи откриваме, в които животните си помагат взаимно, без да извличат непосредствена полза, толкова повече доказателства събираме, че това поведение не е толкова уникално човешко, колкото някога сме смятали“, казва Фрайман.

В допълнение към грижата за раните шимпанзетата проявяват и други форми на самообслужване: Те използват листа, за да избършат гениталиите си след секс или задните си части след дефекация. Те също така премахват примки.

"Не става въпрос само за оцеляване на най-силните - става въпрос за оцеляване чрез взаимна грижа", коментира Фрейман резултатите от изследването в публикация в Instagram. "Природата ни напомня, че състраданието е дълбоко вкоренено в нашето еволюционно минало."