С ветът на астрономията е изпълнен с вълнение, след като учени заявиха, че са открили най-големите досега доказателства за живот на друга планета.
„Астрономите са открили най-обещаващите досега признаци за възможна биологична сигнатура извън Слънчевата система, въпреки че остават предпазливи“, се казва в прессъобщение на университета в Кеймбридж. Това, което ги вълнува, е планетата K2-18b.
Отвъд космическия залив, телескопът „Джеймс Уеб“ успя да улови светлинния спектър, а атмосферните газове като метан, въглероден диоксид, кислород и диметилсулфид също хвърлят сенки, когато светлината ги порази.
Предизвикателството пред астрономията е да улови достатъчно от тази далечна светлина, за да я дисектира надеждно и да интерпретира тези данни точно.
Астрономите от университета в Кеймбридж са се опитали да направят точно това. Оттогава учени от цял свят изследват научните им резултати.
„Въпреки че това откритие е интригуващо, повечето астрономи – включително авторите на статията – не са готови да твърдят, че това означава, че съществува извънземен живот “, казва Крис Импей, изтъкнат професор по астрономия от Университета на Аризона, цитиран от News.com.
„Търсенето на живот извън Земята е едно от големите и дълбоки занимания на човечеството. Но всяко твърдение за съществуването на живот там ще изисква задълбочено проучване от научната общност като цяло, преди да имаме увереност в резултатите“, добавя главният учен на Планетарното общество , д-р Брус Бетс.