0

Столичният Левски постигна първата си победа за сезон 2022/23. На собствения си стадион "Виваком Арена - Георги Аспарухов" "сините" надиграха новака Спартак 1918 (Варна) с 5:0 в среща от втория кръг на efbet Лига.

С успеха играчите на Станимир Стоилов събраха 3 точки и заемат трето място в класирането, докато Спартак допусна второ поредно поражение и остава в дъното на подреждането, все още без отбелязан гол.

Още от първите минути на мача домакините показаха, че са решени да се реваншират пред публиката си за поражението с 0:1 от ЦСКА 1948 на старта на първенството. Вратата на варненци бе обградена, което доведе до цели 14 удара към Иван Дичевски само през първото полувреме. Сериозни пропуски за Левски обаче направиха Георги Миланов на два пъти и Билал Бари, като Дичевски се отличи с няколко ключови намеси.

Точно обаче вратарят на Спартак се превърна във виновник за първия гол в мача, след като извърши нарушение за дузпа в 39-ата минута. Билал Бари бе изведен зад отбраната на варненци и нахлу на висока скорост в наказателното поле, където бе препънат от Дичевски. Главният съдия Валентин Железов не се поколеба да посочи бялата точка, а от 11-те метра плеймейкърът Филип Кръстев реализира с брилянтно изпълнена "паненка".

Второто полувреме започна по начина, по който и първото - с натиск на Левски и серия от удари към вратата на гостите. Спартак пък успя да отправи своя първи удар в двубоя в 50-ата минута, но шутът от далечна дистанция изобщо не намери очертанията на вратата на Николай Михайлов.

Последваха два пропуска на централния защитник на Левски Келиан ван дер Каап, а в 63-тата минута Билал Бари направи невъзможното, стреляйки от метър над вратата след прострелно центриране на Роналдо.

Бари обаче се реваншира в 69-ата минута, когато вкара с глава за 2:0. Иван Дичевски увисна след центриране на Патрик-Габриел Галчев и за централния нападател на Левски остана само да прати топката в празната врата.

Пет минути по-късно подавачът за втория гол Галчев бе заменен от новопривлечения Жереми Патрис, който записа дебют с екипа на Левски

В 83-тата минута Бари реализира втори гол с глава, отново след центриране от десния фланг, но този път на Роналдо, за да покачи на 3:0. Това окончателно деморализира гостите от Варна и в 87-мата минута Филип Кръстев вкара за 4:0 след подаване по земя на Асен Митков.

Крайното 5:0 бе оформено от резервата Марин Петков, който вкара с удар по земята в последните секунди на добавеното време.

Първа лига, втори кръг:

Левски (София) - Спартак 1918 (Варна) - 5:0 (1:0)

стадион: "Виваком Арена - Георги Аспарухов"

Левски (4-2-3-1):  Николай Михайлов - Патрик-Габриел Галчев (74-Жереми Патрис), Сонко Сундберг, Келиан ван дер Каап, Хосе Кордоба - Андриан Краев (46-Илиян Стефанов), Георги Миланов (85-Нейтън Алдер) - Роналдо (85-Марин Петков), Филип Кръстев, Уелтон (85-Асен Митков) - Билал Бари
старши треньор: Станимир Стоилов

Спартак Варна (4-3-3): Иван Дичевски - Велислав Боев, Никола Борисов, Сами ел Анаби, Илкер Будинов (73-Генади Луго) - Руслан Черненко, Янчо Андреев (73-Николай Иванов), Цветан Илиев - Божидар Васев (68-Даниел Начев), Виктор Митев (62-Георги Чукалов), Лиандро Мартис (68-Георги Бабалиев)
старши треньор: Васил Петров

голмайстори: 1:0 Филип Кръстев 40-дузпа, 2:0 Билал Бари 69, 3:0 Билал Бари 83, 4:0 Филип Кръстев 87, 5:0 Марин Петков 90+3

- за Спартак: Иван Дичевски, Сами ел Анаби

Първенство на България по футбол, мачове и класиране от втория кръг на Първа лига, събота: Локомотив (София) - ЦСКА-София – 1:1.