0

П ирин постигна важна победа в битката си за оцеляване в елита на българския футбол. В първа среща от 18-ия кръг благоевградчани се наложиха срещу Спартак Варна с 3:1, а с два гола се отличи Радослав Цонев.

"Соколите" от Варна, които в предходните кръгове взеха точки последователно от Славия и Левски, остават на последно място в класирането.

Цонев откри резултата в 13-ата минута след прецизно изпълнение на фаул. Десет минути след това Преслав Йорданов стреля с глава, но Иван Дичевски се намеси решително.

В 24-ата минута Максим Ковальов отрази опит за гол на Здравко Димитров.

В 34-ата минута "орлетата" достигнаха до второто си попадение отново чрез Цонев, отбелязал пак във вратата на варненци след асистенция на резервата Вячеслав Велев.

Само четири минути след това Родни Антуи проби отдясно и от много малък ъгъл върна едно попадение за Спартак.

След почивката благоевградчани продължиха да контролират събитията на терена. В 55-ата минута Пирин си върна аванса от два гола. Велев центрира в наказателното поле, а Дичевски не се намеси по най-добрия начин и топката се озова в краката на Мартин Смоленски, реализирал третото и решително попадение за домакините.

В 72-ата минута удар на Ивайло Климентов беше отбит от голлинията, а при добавката Антуи се разписа, но голът не беше признат заради засада.

След този успех Пирин има актив от 12 точки на 14-та позиция в класирането. Успехът за отбора от Благоевград е първи под ръководството на треньора Христо Янев, който не скри задоволството си. "Доволен съм от желанието на играчите и от нагласата им за мача. Беше важно да победим, защото ситуацията, в която се намираме, е незадоволителна.

Днес видях един отбор притиснат до стената, които драпа със зъби и нокти за трите точки. Хубаво е, че достигнахме до тази важна победа.

Всичко ще бъде насочено, за да вдигнем представянето на отбора. Всеки един мач ще бъде безмилостна битка. Не трябва да подценяваме, а да се борим за живота си. Не е тайна, че имаме много проблеми. Нямахме постоянна група за тренировки тези дни. Поздравявам момчетата, че играха и дадоха всичко от себе си, въпреки болките, контузиите и вирусите.

Искам да имаме дух и характер. Желая момчетата да дават всичко от себе си."

Треньорът на гостите Тодор Киселичков видя разликата в допуснатите грешки. "Съперникът беше по-агресивен в самото начало на мача. Ние допуснахме много елементарни грешки. Стана трудно след двата им гола. И третото попадение за тях дойде след нова индивидуална грешка. Пирин игра малко по-грамотно от нас.

В същото време не се възползвахме от техните неточности в наказателното им поле. Няма как да не бъдем концентрирани. Хората си живи и правят грешки. Дойдохме с идеята да спечелим и да се представим силно.

В част от мачовете срещу силните отбори не загубихме, дори пропуснахме шансове да победим. Отборът започна да се развива в правилна посока. Изчистихме доста от нещата, но допускаме непредизвикани грешки и губим точки.

Сезонът ще бъде успешен, ако се стабилизираме през втория дял от първенството. Целта е да останем в елита.

За купата искаме да елиминираме Струмска слава и да изиграем евентуално още един двубой."

Първа лига, 18-ти кръг:

Пирин Благоевград - Спартак Варна    3:1 (2:1)

стадион "Христо Ботев", Благоевград

ПИРИН: Максим Ковальов, Александър Дюлгеров, Николай Бодуров, Чебраилс Макрецкис, Христофор Хубчев, Венцислав Бенгюзов, Славчо Шоколаров (90-Любомир Тодоров), Радослав Цонев, Мартин Смоленски (89-Юлиан Попев), Андрей Йорданов (9-Вячеслав Велев), Преслав Йорданов (82-Станислав Костов)

СПАРТАК ВАРНА: Иван Дичевски, Мехмед Сабри, Никола Борисов, Пламен Димов, Емануел Моура, Виктор Митев (83-Велислав Боев), Божидар Васев, Румен Руменов (59-Денис Баланюк, 64-Лиандро Мартис), Ивайло Климентов, Родни Антуи, Здравко Димитров

голмайстори: 1:0 Радослав Цонев 13, 2:0 Радослав Цонев 34, 2:1 Родни Антуи 38, 3:1 Мартин Смоленски 55

жълти картони: Венцислав Бенгюзов, Славчо Шоколаров, Мартин Смоленски (Пирин), Емануел Моура, Никола Борисов, Божидар Васев (Спартак)

главен съдия: Ивайло Ненков

събота: Арда Кърджали - Ботев Пловдив, Черно море - ЦСКА-София, Левски - Славия

неделя: Хебър Пазарджик - Локомотив Пловдив, Локомотив София - Берое Стара Загора, Лудогорец - ЦСКА 1948

понеделник: Ботев Враца - Септември София

1. ЦСКА-София           17   13   2   2   32:9    41 точки
 2. Лудогорец (Разград)  15   12   2   1   43:10   38
 3. ФК ЦСКА 1948 (София) 17   10   5   2   27:12   35