0

Ч елси оцеля до 3:2 след голям страх срещу отбора от Чемпиъншип Лутън Таун, за да стигне до четвъртфиналите на ФА Къп в мач, засенчен от решението на собственика Роман Абрамович да продаде клуба от „Стамфорд Бридж“.

Абрамович направи съобщението час преди началото на мача. Играчите на Челси не знаеха за развитието, преди руският олигарх да ги оповести публично в изявлението си, а Рийс Бърк направи вечерта им по-неприятна, когато изведе “шапкарите” от Лутън напред с глава след корнер само след две минути.

Лутън загуби вратаря Джед Стиър с контузия на глезена само след 14 минути, а Челси изравни малко след като неговият заместник Хари Истед застана под рамката – испанецът Саул хладнокръвно вкара за 1:1 в 27-ата мин.

Лутън пак поведе с гол на Хари Корник 5 мин. Преди почивката, през второто полувреме Челси натисна и успя да изтръгне победата, макар и с неубедително представяне. 68-ата Тимо Вернер закова 2:2 с един от редките си голове след дълъг пас от Лофтъс-Чийк, а в 78-ата германецът центрира за рекордната покупка на Абрамович Лукаку, който оформи 3:2 и класирането на 1/4-финала.

В друг мач за ФА Къп Ливърпул вкъщи преодоля с 2:1 Норич Сити, а двата гола отбеляза японският нападател Такуми Минамино, когото Юрген Клоп обсипа с похвали. Той бе разочарован да пропусне тежкия финал за Купата на лигата срещу Челси в неделя, завършил с победа с дузпи 11:10, но срещу Норич демонстрира класата си и даде заявка за титулярно място. Ливърпул излезе срещу „канарчетата“ с 10 промени в състава спрямо мача с Челси.

Минамино откри резултата в 27-ата мин. от умен пас на Ориги при атака, която японецът подхвана, а в 39-ата удвои със страхотен удар под гредата, оставен непокрит отзад след корнер отляво. Голът на Ръп за Норич в 76-ата остана само почетен.

„Това беше изключително футболно представяне“, каза Клоп за Минамино. „Той изглеждаше изключително остър, показа всички неща, на които е способен. Двата гола бяха чудесни, но всичко останало, което направи, също беше от най-висока класа."

Минамино отбеляза четири гола в пет мача за Купата на лигата за Ливърпул този сезон, но остана неизползвана резерва на финала с Челси. Попитан дали би бил разочарован от това, Клоп добави: „Беше разочароващо, мога да си представя.”

Саутхемптън също е на 1/4-финал след 3:1 над Уест Хем, което открива „супер възможност“ за спечелването на ФА Къп, според мениджъра Ралф Хазенхютъл, който направи 9 промени в състава от предишния мач във Висшата лига.

„Светците“ поведоха в 31-ата мин., когато френският ляв бек Ромен Перо изстреля снаряд от около 30 м в горния ъгъл на вратата за първия си гол в Англия. Уест Хем изравни в 60-ата чрез Михаил Антонио, негов първи гол от 1 януари.

Но дузпата на Джеймс Уорд-Прaуз (69-а мин.) даде за втори път преднина на Саутхемптън, а Армандо Броха добави третия в петата минута от добавеното време с удар в далечния ъгъл. Това бе 12-ти мач без загуба вкъщи на Саутхемптън от септември насам.

Уест Хем загуби Томаш Соучек с кървава аркада на лицето, уцелен от лакътя на Ибрахима Диало над окото.