0
Франция победи Австралия с 4:1 в мач от група D на световното първенство по футбол в Катар. На стадион „Ал Жануб“ французите бяха по-активният отбор през почти целия мач, но изоставаха в резултата още в 9-ата минута, когато Крейг Гудуин се разписа за „кенгурата“.

Всичко си дойде на мястото с головете на Рабио, Жиру (2) и Мбапе за наказателната акция на „петлите“.

Мачът се оказа специален за често пренебрегвания централен нападател на Франция Оливие Жиру. С двата си гола той влезе в историята, като се изравни с друг бивш играч на Арсенал – Тиери Анри, във вечната ранглиста на голмайсторите на „петлите“. Двамата имат по 51 попадения, като Жиру може да излезе еднолично начело, ако се разпише отново в Катар.

Първото полувреме стартира с гол за Австралия. В 9-ата минута Хари Сутер с диагонален пас намери Матю Леки отдясно, а той центрира в наказателното поле, където Крейг с мощен удар откри резултата.

Защитникът на Франция на Люка Ернандес се контузи в опит да спре Леки и бе принудително заменен от брат си Тео.

Футболистите на Греъм Арнолд получиха възможност за втори гол, но Мичъл Дюк стреля над напречната греда.

В 27-ата минута Франция изравни резултата, след като Тео Ернандес центрира в наказателното поле, а Адриен Рабио с глава оплете  топката в мрежата на Матю Райън.

Пет минути по-късно „петлите“ Рабио отне топката от защитник на Австралия и намери Оливие Жиру, който с лекота направи 2:1.

До края на полувремето французите създадоха още няколко интересни ситуации пред Райън, но до промяна в резултата не се стигна. В добавеното време Азиз Бехич асистира към Джаксън Ървайн, който прати топката в гредата.

Второто полувреме започна с нов натиск на Франция. Чуамени и Жиру пропиляха отлични възможности. В 68-ата минута Усман Дембеле проби отдясно и центрира в наказателното поле, където Мбапе надскочи Сутер и с глава направи резултата 3:1.

В 72-ата минута Жиру вкара втория си гол в мача и четвърти за своя отбор. Така нападателят изравни рекорда на Тиери Анри от 51 попадения за националния отбор.

В заключителните минути бяха направени редица смени и в двата състава, което се отрази на качеството на играта и резултатът се запази 4:1.

Група D, първи кръг, късен мач:

Франция - Австралия  4:1 (2:1)

стадион: „Ал Жануб“, Ал Уакра, зрители:  40 875

Франция (4-3-3): Юго Лорис, Бенжамен Павар (89-Жул Кунде), Ибрахима Конате, Дайо Упамекано, Люка Ернандес (12 - Тео Ернандес), Орелиен Чуамени (77-Юсуф Фофана), Адриен Рабио, Антоан Гризман, Усман Дембеле (77-Кингсли Коман), Оливие Жиру (89-Маркус Тюрам), Килиан Мбапе;
Селекционер: Дидие Дешан (Франция)

Австралия (4-3-3):  Матю Райън, Натаниъл Аткинсън (85-Милош Дегенек), Хари Сутер, Кий Роулс, Азиз Бехич, Аарън Муй, Райли Макрий (73-Ауер Мабил), Джаксън Ървайн (85-Кеапи Бакъс), Крейг Гуудуин (74-Гаранг Куол), Матю Леки, Мичъл Дюк (56 - Джейсън Къмингс);
Селекционер: Греъм Арнолд (Австралия)

голмайстори: 0:1 Крейг Гудуин 9, 1:1 Адриен Рабио 27, 2:1 Оливие Жиру 32, 3:1 Килиан Мбапе 68, 4:1 Оливие Жиру 71

главен съдия: Виктор Гомес (Република Южна Африка)

жълти картони: за Австралия: Мичъл Дюк, Джаксън Ървайн, Аарън Муй

Група D, резултати и класиране:

Дания - Тунис 0:0, Франция - Австралия 4:1.

Временно класиране
1. Франция 1 1 0 0 4:1 3 точки
2. Тунис 1 0 1 0 0:0 1
   Дания 1 0 1 0 0:0 1
4. Австралия 1 0 0 1 1:4 0

Следващите мачове (26 ноември, събота): Тунис - Австралия (от 12 ч.); Франция - Дания (от 18 ч.).