0

18-годишната испанска тенис надежда Карлос Алкарас продължи впечатляващото си представяне през сезона с успех над петия в световната ранглиста Стефанос Циципас (Гърция) със 7:5, 6:3 на 1/8-финала на турнира от сериите „Мастърс“ в Маями с награден фонд  8,58 милиона долара.

18-годишният Алкарас, който игра полуфинал срещу идола си Надал на предишния "Мастърс" в Индиън Уелс по-рано през месеца,  записа 15-а победа в 17 мача за годината.

Циципас пропиля аванс от 5:2,  като сервираше за първия сет при 5:3, но не се възползва.  Алкарас направи серия от седем поредни гейма, с което взе първата част и реализира ранен брейк във втората, а това се оказа  решаващо.

"Беше много, много трудно, особено в първия  сет. Той играеше невероятно. Но аз се борих до края и успях да реализирам обрат. Щастлив съм", каза Алкарас.

За него това бе пета победа досега над играч в топ 10 на АТР ранглистата, втора над Циципас след успеха му срещу гърка в третия кръг на US Open миналата година. Други две са срещу Матео Беретини - във Виена и в Рио, една е над Яник Синер в Париж-Берси.

За място на полуфиналите тийнейджърът очаква сърбина Миомир Кецманович, който елиминира поставения под номер 11 американец Тейлър Фриц с 3:6, 6:1, 6:4.

Фриц спечели първата си "Мастърс" титла в Индиън Уелс срещу Надал преди малко повече от седмица, но допусна обрат срещу Кецманович , който след загубения първи сет взе 9 от 11 гейма по  пътя си към успеха.

Руснакът Даниил Медведев се класира за втора поредна година за четвъртфиналите в Маями. Поставеният под номер 1 Медведев надделя над представителя на домакините Дженсън Бруксби  със 7:5, 6:1 за 80 минути.

Руснакът имаше проблеми в началото на мача и допусна ранен пробив, но след 3:5 той  направи серия от седем поредни гейма, с което си осигури успеха.

Така той се приближи на победа от завръщане на първото място в световната ранглиста, от което беше изместен след три седмици на върха от сърбина Новак Джокович миналия понеделник.

Руснакът ще се изправи на четвъртфиналите срещу защитаващия титлата си Хуберт Хуркач (Полша), който елиминира Лойд Харис (Южна Африка) със 7:6(3), 6:2, а при нов успех Медведев ще се класира за първи път за полуфиналите и отново ще стане номер 1 в класацията на АТП.

Миналогодишният вицешампион и девети в схемата Яник Синер (Италия) също достигна до четвъртфиналите след успех над австралиеца Ник Кирьос със 7:6(3), 6:3.

Участващият с "уайлд кард" Кирьос отново показа буйния си характер в тайбрека на оспорваната първа част. В него той получи наказателна точка заради спор със съдията, а след това в яда си направи двойна грешка и подари сета на съперника.

Австралиецът в последствие разби ракетата си, което доведе до наказателен гейм на старта на втория сет, в който той трябваше да сервира. Така италианецът получи предимство, което не изпусна до края.

"В този мач вдигнах нивото. Трябваше да го направя, защото играх срещу много агресивен съперник със страхотен сервис. Щастлив съм от представянето си. В началото на първия сет трябваше да спася две възможности за пробив. Когато успях, това повиши увереността ми",  каза Синер.

На четвъртфиналите той ще срещне аржентинеца Франсиско Черундоло, който записа рекордно класиране в Маями след успеха  в четвъртия кръг над номер 28 Франсес Тиафо (САЩ) с 6:7(2), 7:6(3), 6:2.