0

Болидите на Ферари бяха най-бързи в първите две свободни тренировки преди неделното Гран При на САЩ във Формула 1.

Испанецът Карлос Сайнц записа най-добро време в първата сесия - 1:36.857 минута.

Втори на пистата в Остин се нареди вече двукратният световен шампион Макс Ферстапен (Нидерландия) с Ред Бул, който остана на 0.224 секунда зад Сайнц. Седемкратният носител на титлата Люис Хамилтън (Великобритания) с Мерцедес завърши трети с пасив от 0.475. Ферстапен спечели надпреварата в САЩ миналата година.

В сесията участваха няколко резервни пилоти, като звездите от Формула 2 Тео Пуршер, Логан Сарджънт и Роберт Шварцман караха съответно за Алфа Ромео, Уилямс и Ферари.

В неделя Ферстапен може да изравни рекордите на Михаел Шумахер и Себастиан Фетел от 13 победи за един сезон, а неговият отбор Ред Бул може да спечели световната титла при конструкторите.

Съотборникът на Ферстапен Серхио Перес и Шарл Льоклер от Ферари се борят за второто място при пилотите. Само точка разделя двамата четири състезания преди края, като Перес има предимство.

Шарл Льоклер с Ферари беше най-бърз във втората свободна тренировка, след като направи една обиколка за 1:36.810 минута. Втори и трети са съответно Валтери Ботас (Финландия) с Алфа Ромео на 0.715 секунди и Даниел Рикардо (Австралия) с Макларън на 0.817.

Макс Ферстапен завърши на седма позиция, пред Люис Хамилтън, който остана осми.

Отборите тестваха гумите на Пирели за 2023 година във втора тренировка.

Серхио Перес ще бъде наказан с пет места в решетката, след като започна уикенда в Остин с нов двигател.

По-късно тази вечер в третата тренировка и квалификацията за място за Гран При на САЩ във Формула 1.