0

Будапеща, Снежана Иванова

С невероятни драми и световен рекорд завърши първият ден от световното първенство по лека атлетика в Будапеща.
Две падания на пистата белязаха състезанията и предопределиха победителите в съответните надпревари.

Първата драма дойде в бягане на 10 000 м при жените.

Двукратната олимпийска шампионка Сифан Хасан от Нидерландия, която водеше битка за първото място с Гудаф Цегай от Етиопия, падна 20 метра преди финала и остана едва 11-а. Асът ни е под №10 в група А от 18 състезатели. В група В също са 18. Квалификационната норма е 230 см или най-добрите 12 по резултат отиват на финала.

Родената в Етиопия 30-годишна Сифан, която в Токио 2020 стана първата атлетка, спечелила медали в трите бягания – 1500 (бронз), 5000 (злато) и 10 000 метра (злато), спечели в ранния следобед серията си на 1500 м и се класира за полуфинала. Само 6 часа след това тя стартира на дългата дистанция.

Падането на Сифан донесе пълен комплект медали на бившата й родина. Победителка е Цегай с 31:27,18 мин. Втора е Летеденбет Гидей с лично за сезона от 31:28,16, а бронза стана притежание на сънародничката им Тайе – 31:28,31 мин.

Същата ситуация се разигра и в смесената щафета на 4х400 м.

Голямата звезда на Нидерландия в бягането на една обиколка Фемке Бол, която се бе устремила към златото, бе застигната на финалната права от бягащата на последен пост за САЩ Алекс Холмс и 5 метра преди линията Бол не удържа на атаката й и падна на пистата. При инцидента тя удари лошо лицето си, а за капак отборът й бе дисквалифициран, тъй като тя изпусна щафетната палка.

От ситуацията се възползва американският квартет. Джъстин Робинсън, Роузи Ефионг, Матю Болинг и Алексис Холмс спряха хронометрите на 3:08,80 мин., с което подобри собствения си световен рекорд 3:09,34 минути от световното в Доха през 2019 г. За златото квартетът ще получи 80 000 долара, а отделно за рекорда още $100 000. Наградният фонд на първенството осигурен от Световната атлетика е 8 670 000 американски долара.

Техният сънародник Райън Краузър влезе в историята на тласкането на гюле.

С невероятен последен опит той прати уреда на 23,51 м – рекорд на шампионатите и втори резултат в историята на дисциплината. Така той вече държи трите най-добри постижения за всички времена, тъй като има на сметката си рекорда от Юджийн 2021 от 23,37 м, а върховото в момента негово постижение от 23,56 от 27 май т.г. още чака ратификация.

В утрешната сутрешна сесия на пистата ще излезе и първият българин – Тихомир Иванов ще участва в квалификацията в скока на височина при мъжете. Началото на квалификацията е в 11,35 ч (бъл.вр.).