0

С ветовният шампион във Ф1 Макс Верстапен (Нидерландия, Ред Бул) направи изключително силно състезание от 14-о място и спечели Гран при на Белгия от Формула 1 пред съотборника си Серхио Перес (Мексико, Ред Бул), който вече е втори в генералното класиране.
Шарл Льоклер (Монако, Ферари) финишира едва шести, след като стартира близо до победителя на "Спа-Франкоршан".

Карлос Сайнс (Испания, Ферари) запази първото си място в завой номер 1, а Перес направи бавен старт и моментално отстъпи позиция на Фернандо Алонсо (Испания, Алпин) и Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес).

Във втората обиколка 7-кратният шампион Хамилтън обаче направи контакт с болида на испанеца, който го изкара от състезанието и предизвика влизане на автомобил на сигурността.

"ИДИОТ ТАКЪВ!", ИЗБУХНА по радиото Фернандо Алонсо по адрес на стария си враг от Макларън Люис Хамилтън на Гран при на Белгия

Макс Верстапен си проби бързо път на фона на хаоса в челото и в осмата обиколка нидерландският пилот на Ред Бул вече беше на трета позиция, използвайки гумите с мека смес.

Сайнс направи първия си бокс в 12-ата обиколка и това отвори вратата на двата болида на Ред Бул към челото. Испанецът се върна шести с гумите с гумите със средна смес, а Верстапен направи спиране четири обиколки по-късно.

Той влезе на трасето пред Перес, но с четири секунди пасив от Сайнс.

Разликата между болидите на Ферари и Ред Бул бе стопена само за три обиколки и в 19-ата Верстапен направи победното изпреварване в състезанието.

След като тази работа бе свършена, погледите се насочиха към Льоклер. Пилотът на Ферари не успя да предложи същата скорост и след преполовяването на състезанието бе на седмо място.

До края Льоклер успя да направи две изпреварвания, но получи наказание за превишена скорост в питлейна и завърши шести зад Алонсо.

Така той не само загуби точки срещу Верстапен, а и бе изпреварен от Перес в класирането.

Световният шампион е първи с 284 точки, следван от своя съотборник със 191 и Льоклер със 186.

Перес финишира със 17.841 секунди зад победителя, а Сайнс се качи на третото място на подиума в Белгия.

Четвърти класира Джордж Ръсъл (Великобритания, Мерцедес), пети остана Алонсо, а Льоклер финишира на шестото място.

Кратка статистика след Гран при на Белгия от Формула 1 (44 обиколки; 7004 м/308 052 км)

1. Макс Верстапен (Нидерландия), Ред Бул - 1:25:52.894 часа*