А мериканско чудо за доминация в небето смайва с възможности.Този самолет развива скорост по-голяма от два МАХА, а бойният му радиус е над 1600 километра!

( б.р.:Свръхзвукова скорост е придвижването на обект, по-бързо от скоростта на звука (Мах 1). За обекти, движещи се в сух въздух с температура 20 °C при морското равнище, тази скорост е приблизително 344 m/s (1235 km/h). Скорости, по-високи от пет пъти скоростта на звука (Мах 5), често се наричат хиперзвукови.

Когато само някои части от обекта, като например краищата на роторни лопатки, достигат свръхзвукова скорост, тогава се говори за трансзвукова скорост. Това обикновено възниква между Мах 0,8 и Мах 1,2.

Американски изтребител F/A-18 Hornet, преминаващ звуковата бариера:

Wikipedia

Белият облак се образува от капчици кондензирана вода, образували се в резултат от рязкото спадане на налягането на въздуха зад самолета)

F-47

Американският генерал Дейвид Елин , началник на Генералния щаб на ВВС на САЩ, обяви първите подробности за новия самолет F-47, за който се заговори още през месец март 2025.

Това няма да е самолет от пето поколение, а ще формира напълно нов клас, F-47, който ще се произвежда от "Boeing", ще бъде самолет за въздушно господство,  обяви генерал Дейвид Елин, илюстрирайки го с настоящите настройки на американските бойни самолети.

F-16 и F-15E(X) са самолети от четвърто поколение, F-22 и F-35 - от пето, докато F-47, заедно с бъдещите дронове YFQ-42A или YFQ-44A, са самолети от следващо поколение за господство във въздуха.

В инфографика, илюстрираща това, генерал Елин обяви и първите характеристики на новия F-47. 

Бойният радиус на самолета е по-голям от 1600 км. Самолетът ще постигне също максимална скорост над Mach 2 и степен на стелт Stealth++.

"Нашите военновъздушни сили ще продължат да бъдат най-добрият пример в света за скорост, ловкост и смъртоносност. Модернизацията означава разполагане на активи, които поставят противниците пред уникални дилеми, съгласуване на възможностите със заплахите и същевременно поддържане на правилната страна на кривата на разходите" - написа генерал Елин в своя "X" профил.

Коментарите на специализираните портали са фокусирани върху размера на бойния радиус от 1600 км, което се счита за впечатляваща характеристика, дотолкова, че изглежда по-подходящо за тактически бомбардировачи, отколкото за изтребители.

Подобна функция би позволила намаляване на броя на самолетите-танкери във въздуха и би им позволила да бъдат далеч от фронтовата линия.

Споменава се също, че това е причината за отказа на Пентагона да одобри разработването на самолети-заправители със стелт характеристики, защото съществуващите могат да действат далеч отвъд дори хипотетичния обхват на китайските оръжия.

Но се отбелязва също, че това ще бъде самолет с много тесен кръг от задачи, фокусиран единствено върху поддържането на въздушно превъзходство. Във всеки случай, той е много по-тесен от многоцелевите F-16, F-35 и F-22, които F-47 ще замени.

Ако сте объркани от етикета Stealth++, той си има своя собствена логика, става въпрос за класиране на самолетите според техните стелт възможности. По този начин, F-35A е обозначен просто като Stealth, F-22 като Stealth+, а F-47 като Stealth++.

Не е ясно на каква основа е получена подобна класификация, но се оказва, че F-22 в момента е самолетът с най-добри подобни възможности във ВВС на САЩ.

Публикуваната инфографика показва и характеристиките на бъдещия дрон за господство във въздуха, въпреки че Пентагонът все още не е избрал между YFQ-42A на General Atomics и YFQ-44A на Anduril .

И двата дрона обаче би трябвало да имат боен радиус по-голям от 1100 км.

Интересен тук е добре известният факт, че се планира закупуването на около хиляда такива дрона, докато засега ще бъдат поръчани „само“ 185 бройки F-47. 

Дронът е оръжието на бъдещето в съзнанието на американските стратези и във въздуха.

*Източник: Kurir