„САС ме уби за втори път с това свое решение, уби пак и дечицата ми. Затова ще се боря докрай, искам не просто възмездие, а най-вече справедливост заради паметта на децата си. Не може убиецът им след 5 г. да е на свобода. Заради това още дишам и живея.“ Това заяви пред „Телеграф“ Георги Трайков, баща на убитите от Кристина Дунчева в Сандански Васко и Ивон.
Апелативният съд в София измени драстично присъдата на Дунчева, подсъдима за убийствата на двете си малолетни деца в Сандански на 19 ноември 2020 година. Престъпление, което разтърси не само курортния град, а цяла България. Тя бе оправдана по обвинението за убийство по особено мъчителен начин заради заключението на експертите, че това се е случило при настъпила за секунди пълна загуба на съзнание за жертвите. Съдът прие, че психическото състояние на подсъдимата трябва да бъде разглеждано като изключително смекчаващо вината обстоятелство въпреки тежестта на деянието. За осъдената следва да се полагат и съответните медицински грижи в затвора, пишат още магистратите. И постановиха 12 години затвор. Благоевградският окръжен съд миналата година постанови доживотен затвор без право на замяна за същото престъпление, тъй като прие, че Кристина умишлено е умъртвила двете си малолетни деца - 5-годишния си син Васил и 3-годишната си дъщеря Ивон. Убийството е извършено по особено мъчителен начин за убитите, нанесени са им по над 30 прободно-порезни наранявания, категорични бяха благоевградските магистрати.
Пух и прах
Но САС направи на пух и прах тази присъда, като намали и размера на обезщетенията по гражданските искове, които бащата на убитите деца трябва да получи – съответно от 350 000 лв. на 25 000 лв. за всяко едно от тях. „Това е безумно решение на съда в София, то „къса“ буквално дипломите на благоевградските съдии. Все едно първото решение в Благоевград не е взето от юристи. А решението на САС сякаш са го писали адвокатите на това същество (б.а. - Кристина), което уби децата ми - Ивончето и Васко. То оправдава човек, убил две деца. Тази съдебна система позволи убийството на децата ми, защото подавах сигнали, но никой не ми обърна внимание, сега пък тази същата система оправдава човека, който ги умъртви. Колко струва човешкият живот в този цирк, наречен България“, не крие нито емоциите, нито сълзите си бащата на убитите деца Георги Трайков. Той недоумява как животът на две деца може да бъде възмезден с по 6 години затвор. И е гневен от заключението, че не са се мъчили. „След като 60 пъти са намушкани?! Кой измисли, че са загинали мигновено?! Докато е клала едното ми дете, другото е гледало. Не са се мъчили ли?! Това правосъдие ли е или гавра с паметта на децата ми?“, реторично пита Георги Трайков. Той твърди, че е готов да седне и на детектор на лъжата, за да стане ясно упражнявал ли е насилие над жена си, тъй като по време на делото стана ясно, че между тях е имало проблеми, а Кристина подавала жалби за домашно насилие. Георги изтъква заключението на вещите лица по изготвената комплексна съдебно-психиатрична и психологична експертиза, която установява, че по време на престъпното деяние Кристина Дунчева не е била в състояние на физиологичен афект. При нея не се установява психично заболяване или друго заболяване освен личностно разстройство - емоционално нестабилна личност. Тя е осъзнавала какво прави и съответно трябва да носи наказателна отговорност за действията си.
Жалба
Адвокатът му Милтана Пеева вече подготвя жалбата пред Върховния касационен съд. Това ще й отнеме повече време, тъй като иска да мотивира всичко обстойно и адекватно, да посочи всички пороци на съдебното решение на САС. „Меко казано е, че съм изумена. Очаквах най-много да си позволят да се произнесат за доживотен затвор. Да отпадне единствено „без право на отмяна“, с което на практика се изключва възможността за преразглеждане на наказанието на по-късен етап. Това е абсурдно решение. И не само според юристите, но и според всеки човек. Защото наказанието е минимално за такова тежко престъпление. Кристина е клала децата с три ножа, докато е правила това с едното, другото е гледало. Многобройните експертизи са категорични, че е вменяема и е осъзнавала какво върши“, смята адвокат Пеева.
Граница
И все пак някъде там има и друга гледна точка. Някои смятат, че Кристина заслужава милост, тъй като е била жертва на системен тормоз и психическо насилие от съпруга си, което я е довело до тежко психическо състояние и до фаталното деяние. За тях тя е душевно мъртъв човек. За близките на жената решението на САС е справедливо. Адвокатите й пък изтъкват, че според седморната експертиза става въпрос за взривна реакция на кумулирания афект. При нея има натрупана емоционална нестабилност, има дисоциативно разстройство. Кристина била на границата между нормалното и психичното заболяване и тази граница било възможно да се прескача. Защото няма обяснение как може здрава жена да преодолее майчиния инстинкт, който е най-силният, за да отнеме живота на децата си.
