На автомобилното изложение в София една от марките с най-широка гама модели от всички класове – Ford, представя своите седем нови модела. На салона в столицата, официалният вносител на марката Ford у нас – „Мото Пфое”, показва своята великолепна седморка от модели за всеки вкус и джоб. В средата на щанда на марката с логото на синия овал посетителите могат да видят за първи път у нас изцяло новата Fiesta. Моделът се предлага в четири различни версии - изисканата Vignale, спортната ST-Line, стилната Titanium и достъпната Trend. На външен вид Fiesta се отличава с модерен и елегантен дизайн, в салона има множество нови технологии, а интериорът е функционален и приятен за водача и пътниците. Новата Fiesta е оборудвана с много иновативни технологии и притежава отлични показатели за икономичност, които клиентите търсят в градските мъници. Догодина се очакват и кросоувърът Fiesta Active и спортната Fiesta ST с първия 1,5-литров 3-цилиндров двигател EcoBoost с мощност 200 к.с.
Изцяло новият Ford Fiesta е технологично най-усъвършенстваната малка кола в сравнение с другите масови малки автомобили на пазара в Европа. Сред модерните технологии в помощ на водача, поддържани от две камери, три радара и 12 ултразвукови сензора, които са в състояние да следят на 360 градуса около автомобила и сканират пътя до 130 метра напред, налични досега в по-големите модели от гамата на Ford и за първи път предлагащи се в новата Fiesta. Новата Fiesta предоставя отлично качество, характеризира се със стилен нов екстериорен и революционен интериорен дизайн с повече опции за персонализация от всякога. Инженерите от Ford допълнително са подобрили всепризнатото удоволствие от шофирането на Fiesta.
Fiesta е първият автомобил на Ford, в който се вгражда премиум аудиосистемата B&O Play с 10 високоговорителя, монтиран в багажника субуфер и централен високоговорител за средни честоти над арматурното табло, а също и за първи път предлага отварящ се стъклен панорамен покрив и отопляем волан. Развлекателната система SYNC 3 на Fiesta включва плаващ 8-инчов сензорен екран и гласово управление на основните функции. Модерните двигатели включват 6-кратния световен двигател – 1,0-литровия бензинов турбомотор EcoBoost с мощност до 140 к.с. и 1,5-литровия дизелов агрегат TDCi със 120 к.с., който е първият дизелов силов агрегат на Fiesta с висока мощност. Изцяло нова 6-степенна скоростна кутия с иновативни технологии за намалено триене спомага за по-ниски CO2 емисии и разход на гориво.
В сегмента на субкомпактните автомобили официална премиера за България прави и новият Ford Ka+, който е най-малкият модел в гамата на Ford с дължина 3929 мм, широчина 1695 мм и междуосие от 2489 мм. Изцяло новото Ка+ разполага с впечатляващо вътрешно пространство, отлична ефективност и динамика в добро съотношение цена-качество. Интериорът на Ка+ осигурява водещо в класа място за главата на седящите отпред, място за краката на пътниците отзад и дълбочина на задните седалки. Просторният интериор осигурява достатъчно място за двуметров пасажер да седи зад двуметров шофьор.
Практичността на Ка+ в ежедневието се доказва и от 270-литровия багажник, достатъчен да побере два големи куфара, падащата задна седалка, както и още 21 места за съхранение на вещи в цялата кабина. Изцяло новото Ка+ се задвижва от 1,2-литров бензинов двигател Duratec със 70 и 85 к.с. Сред технологиите в новото Ка+ са системата SYNC за гласово управление на телефона, приложенията на смартфона и аудиосистемата. Системата MyKey ограничава ключа на младите шофьори за максимална скорост, силата на аудиосистемата и не позволява изключването на системите за безопасност, като ESP например. Клиентите могат да избират кожен волан с темпомат, отопляеми предни седалки, задни паркинг сензори и др.
Любителите на високопроходимите машини могат подробно да разгледат луксозния Ford Edge, който се произвежда само в Канада за нуждите на всички пазари. Висококачественият SUV Ford Edge осигурява първокласен комфорт, модерни технологии в помощ на водача и водещо в класа пътно поведение. Edge се предлага с избор между два високотехнологични 2,0-литрови дизелови двигателя със 180 к.с. и с 210 к.с. За тези, които се интересуват от компактните кросоувъри, на разположение е и обновената Kuga. Това е и един от автомобилите, които някой посетител с късмет би могъл да спечели на автосалона чрез попълване на анкетна си карта.
Флагманът на Ford – Mondeo, дефилира в най-луксозното си изпълнение Vignale. Най-доброто Mondeo, създавано някога, се отличава с дизайнерските си акценти, безкомпромисно качество на изработката и революционните надуваеми задни колани. С добавянето на Vignale към гамата, Mondeo отваря предлагането към нов кръг от клиенти, които търсят премиум автомобил на разумна цена. За първи път Mondeo се предлага и със система 4х4 на Ford, която осигурява отлично сцепление, динамика и управление през всички сезони и на всички настилки. Голяма част от гамата на Ford е на разположение на клиентите и посетителите за тест-драйв.
Посетителите на софийското изложение имат възможност да разгледат отблизо и други интересни автомобили на Ford. На щанда на „Мото-Пфое” е култовият Mustang GT с 5,0-литровия V8 бензинов двигател, който изстрелва мощността до 421 к.с. и 530 Нм въртящ момент и ускорява 0 до 100 км/ч от място за 4,8 секунди. Ford Mustang използва напълно независимо предно и задно окачване за спортна динамика и комфорт, включително задно окачване с интегрална връзка, което оптимизира комфорта и механичното сцепление при шофиране. Предното окачване е тип McPherson с двойни ябълковидни връзки, което позволява използването на по-големи и мощни спирачки, без да се накърнява усещането във волана.
Спортната гама на Ford е допълнена и от Focus RS със задвижване 4х4 и огромна максимална мощност от специално разработена версия на новия 2,3-литров двигател EcoBoost на Ford с максимална мощност от 350 к.с. Новият Focus RS ускорява от 0 до 100 км/ч за 4,7 секунди, което го превръща в най-бързо ускоряващия RS модел досега и достига максимална скорост от 266 км/ч. С модела дебютира също и технологията за задвижване на всички колела с динамичен контрол на въртящия момент за висока тяга и сцепление с ненадмината пъргавина и скорост в завои. Системата 4х4 следи сигналите от различни сензори в автомобила 100 пъти в секунда. За да осигури оптимална динамика, системата за задвижване на всички колела е калибрирана заедно със системата за електронна стабилност и по-специално базираното на спирачките векторно разпределение на въртящия момент, което работи паралелно с векторното разпределение на системата 4х4.
