Т ези, които са предвидили разходки в планините в почивните дни или участие в розобер, е добре да се снабдят с дъждобрани, защото е възможно на някои места да превали и прегърми. Това посъветва дежурният синоптик на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) Марияна Попова пред „Телеграф“.
Според нея като цяло в събота и неделя времето чувствително ще се успокои, като постепенно валежите ще намалеят. Въпреки това в първия от почивните дни следобед на някои места, предимно в западната част на страната, ще вали.
Неделя
В неделя също ще има дъжд, най-вече в планините в Източна България. Времето ще започне да се затопля още в последния ден на май. Термометърът още днес и утре ще се движи между 23 и 28 градуса. Морето обаче няма да е достатъчно топло за къпане и температурите на водата ще се движи между 15-18 градуса. По принцип водата по-бавно се затопля, припомни Марияна Попова.
В средата на седмицата ще сме свидетели на истински жеги, когато температурите ще са между 30-35 градуса. Юни ще е по-топъл от обичайното, но ще се редуват горещини с валежи според синоптика.
*Автор: Светлана Петкова