Огромното свлачище, което прекъсна основната пътна артерия между Смолян и Пампорово, е било напълно непознато за властите. Служебният регионален министър Николай Найденов обяви днес, че теренът никога не е давал индикации за опасност и затова не е бил включен в официалните списъци за мониторинг. „За това свлачище и в момента няма нищо в регистрите“, призна министърът, отричайки това да е плод на безхаберие.
Николай Найденов: Пътят Смолян – Пампорово ще се строи наново до 2 години
Версиите: Природа или язовир?
Основната хипотеза за бедствието е фатално преовлажняване на земните маси. Експертите работят по две версии:
-
Обилните валежи: През последните 4 месеца НИМХ на няколко пъти обявяваше оранжеви и червени кодове в региона, като нормите бяха многократно превишени.
-
Техногенен фактор: Проверява се дали язовир на „Напоителни системи“ в съседство не е предизвикал просмукване на вода, което да е „взривило“ терена.
Кога ще има път?
Прогнозите за възстановяване на трасето са отчайващи. Изследванията ще отнемат месеци, а реално ново трасе може да се появи:
-
Оптимистичен вариант: след 6 месеца.
-
Песимистичен вариант: до 2 години.
Инж. Тодор Анастасов от АПИ увери, че се работи по укрепване на обходните маршрути, за да издържат на засиления трафик, но ситуацията остава критична за региона.
Експерт пред „Телеграф“: Дъждовете са активирали свлачището край Пампорово!
Скандалът с милионите за укрепване
На фона на бедствието министерството изнесе данни за усвояването на средства за свлачища по договор от 2019 г. на стойност 600 милиона лева. Оказва се, че:
-
300 млн. лв. са дадени авансово.
-
От общо 88 обекта, едва 3 са завършени.
-
53 обекта изобщо не са започнати.


















