0

„Връщаме учениците в клас, когато заболеваемостта спадне под 250 на 100 000 население. Това обяви образователният министър акад. Николай Денков, който гостува в рубриката „Властта говори .Открито”.

„Ако спрем тестовете, ще изпаднем в ситуацията от след 15 септември - ще се изправим пред епидемичен взрив и ще трябва отново да затворим училищата”, смята Денков.

„До момента са поръчани близо 3 млн. теста. От тях са пристигнали  851 000. Очевидно проблемът е, че в България няма тестове от този тип, който родителите предпочитат. Имаме тестове за малките ученици до края на следващата седмица, както и средства за тестване до края на коледната ваканция. Големият проблем е кога ще получим тестове за по-големите ученици”, каза Денков.

„До преди 2-3 седмици имахме невиждана заболеваемост в страната, в много региони над 1300 заболели на 100 000 души население. Благодарение на мерките и на това, че децата излязоха от училище, ние имаме бърз спад. Радикалното решение за връщане на децата в клас ще бъде, когато заболеваемостта спадне под 250 на 100 000 заболели. Така е вече в Кърджали, където областта е в жълтата зона. Има и други общини, които са на път да влязат в жълтата зона. Дотогава начинът за връщане на учениците в клас е този”, обясни Денков.

Той заяви, че от МОН постоянно се намират в среда между противоположни мнения и постоянно търсят баланс. „Единственият начин е да потърсим линията, която е логична и е медицински обоснована, затова и водещи са указанията на здравното министерство. Идеята училищата да купуват тестовете твърде рано, без да бъде обсъдена, изтече в публичното пространство. Затова и се получиха такива противоречиви мнения. Тази идея отпадна и в момента изобщо не я обсъждаме”, увери министърът.

Денков каза още, че средства за тестове за учениците има до Коледа. Проблемът изобщо не е този. Проблемът е в наличните тестове и доставките в ритъм, който не е достатъчен. Със здравния министър обсъждахме възможността за големите ученици да се въведе друг тип тест и така да се облекчи натискът върху фирмите. С него се взима проба от носа, самите ученици ще си я взимат. Пробата се взима от началото на носа, не се бърка навътре. В Австрия бяха показани видеа, в които такива тестове използват малките ученици. В България, за съжаление, родителите се настроиха селективно към тестовете и трябва да преборим и това”, отговори министърът.

„Ако не осигурим безопасна среда, гарантирано ще възпроизведем подобна ситуация. В рамките на месец пак ще сме пред епидемичен взрив, пак ще трябва да затворим училищата, вероятно ще трябва да затворим и страната. Практиката в развитите страни, която се опитваме да въведем  - вкарваме децата в училище, но не позволяваме заразата да се развие”, обясни още Денков.

Денков обясни и защо тестването се прави два пъти в седмицата: "Ако детето се е заразило в събота, то няма да заразява другите деца в понеделник. Болестта обаче ще е развила в сряда и то ще заразява околните. Затова се правят тестове два пъти седмично".