Д о 2026 г. ще имаме на сто процента "умна граница" - с интегрирана система за наблюдение. Това обеща директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" Антон Златанов по време на форума "Как да спрем трафика на мигранти: Ролята на ЕС в разбиването на престъпните мрежи", организиран от евродепутата Елена Йончева в София.
Амбицията е в тази и следващата година цялата ограда по границата да бъде уплътнена с ламарина, защото начините за нелегално преминаване на мигрантите в момента са два – с разрязване на мрежата в долната част и промушване през дупка и с прескачане с помощта на стълби. Когато има препятствие във вид на плътна ламарина, те ще бъдат принудени да се опитват да преодолеят заграждението по втория начин, който е по-бавен и труден. Всеки ден граничните полицаи проверяват загражденията.
Ремонт
Ако се установи компрометиран (срязан) участък, веднага се изпраща екип да го ремонтира. Главен комисар Златанов разказа, че е присъствал на оглед и на оградата в Мексико, която е двойно по-висока от нашата и с метални елементи.
„И там установихме същия брой опити за нелегално преминаване, както и при нас“, сподели Антон Златанов. „Често ми се налага да опровергавам определени снимки и клипове в социалните мрежи. Трудно ми е да влизам в обяснителен режим, че това е било преди 5-6 години“, призна Златанов. В момента няма компрометирани участъци по временното възпрепятстващо съоръжение, както наричат оградата. Границата ни с Турция е най-тежката в Европа, посочи шефът на Гранична полиция. Тя е 271 км и по цялата й дължина има ограда. Разделена е на 6 области. Влезлите мигранти пък бягат към Сърбия и Румъния.
Елена Йончева и Антон Златанов.
„Правим всичко възможно България да не се превърне във втора врата“, обясни шефът на Гранична полиция. 2023 година е била ключова откъм проблеми и предизвикателства относно мигрантския поток. Тогава шестима служители на МВР бяха убити при различни случаи на трафик на бежанци, припомни Златанов. След това обаче са успели да вземат 510 високопроходими автомобила, поправили оградата. Преодоляна е и кризата с недостига на гранични полицаи.
Тарифа
Заради добрите ни резултати цената за мигрант сега се вдигна 5 пъти само за година, отчете Златанов. Преди е била 1000 евро, а сега е 5000 евро. Бившият вътрешен министър и народен представител от „ДПС – Ново начало“ Калин Стоянов отбеляза, че нелегалната миграция не е проблем само на Европа, а и на света. Според него трябва да се търсят причините за нелегалната миграция и да се работи за решаване на проблемите в страните по произход – военни конфликти, социални и икономически проблеми.
Стоянов припомни за взетите мерки за подобряване охраната по границата по времето, когато е бил министър, и приетите законодателни промени. „В момента в България показахме, че можем да бъдем сигурен и предвидим партньор“, каза Калин Стоянов. Той отбеляза значението на тясната комуникация между службите за сигурност в борбата с трафика на мигранти както на национално, така и на европейско ниво. Също така посочи, че организаторите на трафика са хора от държавите по произход на мигрантите и много често не се намират в Европа. Това затруднява противодействието на най-високо ниво.
„Важен момент е всеки ден да се знае колко човека има върнати в страните по произход“, каза Стоянов. Връщайки ги там, откъдето са дошли, се упражнява и превенция, защото те осъзнават, че губят пари. 99% от мигрантите в центровете у нас не си признават, че са жертва на трафик, коментира Мариана Тошева, председател на Държавна агенция за бежанците към Министерски съвет. Тя сподели, че за последните 30 години, откогато работи агенцията, близо 90% от всички лица, подали молба за закрила, са хора, които са ползвали каналите за нелегален трафик.
Евродепутатът Емил Радев.
Тошева отбеляза голямото значение на Пакта за миграцията и допълни, че в България съществува система, в която жертвите на трафик могат да получат закрила. Цветелина Георгиева от правната служба на Европейската комисия, отдел "Външни работи", говори за нуждата да се засили сътрудничеството между Европол и Евроюст, както и политиките и усилията в борбата с нелегалния трафик. Като проблем тя отбеляза недостатъчния обмен на информация между държавите от ЕС. „Практиката показа, че вдигането на стени вътре в Европа не върши работа“, коментира и евродепутатът Емил Радев, също участник във форума.
Операции
През 2024 г. във фокуса на родните служби са били 12 организирани престъпни групи, които са неутрализирани, обясни Антон Златанов. Правоприлагащите органи в Турция през 2024 г. пък са провели операции, при които са заловени 13 061 организатори на контрабанда, като 5164 от тях са арестувани, към май 2025 г. над 3000 организатори са заловени и 1377 от тях са задържани. Това каза д-р Илкер Каракоюнлу, съветник по вътрешни работи към посолството на Република Турция.
Той отбеляза, че управлението на миграцията е тясно свързано с международното сътрудничество и посочи, че в резултат на борбата с нелегалната миграция Турция се е превърнала в по-малко предпочитана от мигрантите. По думите му тези международни мрежи за трафик са свързани и с други престъпления, като в рамките на справяне с проблема Турция е възприела многопластова стратегия, която включва правни, институционални и човешки измерения. Съветникът по вътрешни работи посочи още, че Турция е създала ефективни механизми за депортация и е засилила контактите си със страните по произход на мигрантите.
