Т ой е духовен водач на над милиард католици по света, заема една от най-разпознаваемите роли в глобален мащаб и ръководи суверенна държава. И все пак Папата – върховният глава на Римокатолическата църква – не получава традиционна заплата.

Вместо това Ватиканът, най-малката независима държава в света, осигурява всичко необходимо за живота на понтифика – от настаняване и храна до транспорт, здравеопазване и сигурност. Папа Франциск, известен със своя скромен и пестелив начин на живот, съзнателно отказваше всякаква лична заплата през целия си понтификат от 2013 до 2025 г.

НА ПЪРВАТА СИ ЛИТУРГИЯ: Лъв XIV осъди липсата на вяра и стремежа към власт и удоволствия (ВИДЕО)

Макар формално да има право на скромно възнаграждение – оценявано на около 2500 евро месечно – отказът на Франциск отразявал принципите на неговия покровител Свети Франциск от Асизи и демонстрирал личния му ангажимент към простотата и служенето на бедните.

Исторически, и предишните папи не са получавали високи заплати. Вместо това Ватиканът покрива всички техни нужди и осигурява изцяло финансиран начин на живот.

ТЪМНО МИНАЛО: Обвиниха Лъв XIV, че е прикривал сексуално насилие в църквата!

Традиционно, настаняването се осигурява в разкошния Апостолически дворец. Франциск обаче избра по-семплото жилище Domus Sanctae Marthae – къща за гости на територията на Ватикана, като част от своя по-аскетичен подход.

Макар и без заплата, папата със сигурност не живеел в лишения. Оценките за нетното богатство на папа Франциск – включващо достъп до папски активи и финансирани от Ватикана услуги – възлизат на около 12 милиона паунда. Той разполагал с достъп до служебен автопарк, официални резиденции и значителни средства за благотворителност. Например, Франциск дари 200 000 евро на затворници в римски затвор – показателен акт за неговата отдаденост на социалната справедливост.

Важно е да се подчертае, че тези ресурси не са предназначени за лично облагодетелстване. От папите се очаква да служат на духовното настойничество, а не да трупат богатства.

НАГЛАСЕНА РАБОТА: Лъв XIV знаел, че ще стане папа ден преди конклава?!

Папската роля носи доживотни отговорности – дори след пенсиониране. Пример за това е почетният папа Бенедикт XVI, който живя във Ватикана до своята смърт през 2022 г.

Финансирането на Ватикана разчита на сложна комбинация от дарения, инвестиционни приходи, както и средства от туризъм и Ватиканските музеи. Един от най-известните източници на доходи е инициативата Питърс Пенс – ежегодна кампания за набиране на средства от католици по цял свят, която генерира около 20 милиона паунда годишно. Най-големите дарители традиционно са Съединените щати, Германия и Италия.

Въпреки блясъка и символиката на Ватикана, финансовото му състояние далеч не е безоблачно. През 2023 г. институцията отчете тревожен оперативен дефицит от 70 милиона паунда, което породи сериозни опасения у папа Франциск относно дългосрочната устойчивост на пенсионния фонд за ватиканските служители.

ИЗБОРЪТ НА НОВИЯ ПАПА: То не се използва във Ватикана от над 100 години!

В отговор на тези предизвикателства и допълнителния натиск, причинен от пандемията, през 2021 г. Франциск наложи мащабни съкращения на заплатите. Кардиналите, които дотогава получаваха между 4000 и 5500 евро месечно, претърпяха 10% намаление на възнагражденията. Епископите вече получават около 3000 евро, а обикновените свещеници в Рим – средно 1200 евро месечно.

Монасите и монахините, които често дават обет за бедност, обикновено не получават никакво възнаграждение, освен ако не заемат административни постове в Църквата.

В стремеж към по-голяма финансова дисциплина, Франциск също прекрати практиката на предлагане на субсидирани апартаменти на висши духовници. Тази мярка цели не само ограничаване на разходите, но и затвърждаване на папската отдаденост към прозрачност и справедливост, писа dailymail.co.uk, цитирани от vesti.bg.