Столичната община стартира на 3 юни втората планова вълна от обработки срещу вредители за 2025 г., с превантивните мерки срещу комари и бълхи. Обработките се изпълняват стриктно съобразно утвърден график, при сухо време, и ще обхванат обществени тревни площи, междублокови пространства, гробищни паркове, паркове и градини, както и зони по протежението на улици и булеварди в целия град, съобщи БГНЕС.

Дейностите срещу бълхи се извършват рано сутрин, до 10:00 часа, докато тези срещу комари ще се провеждат след 22:00 часа, когато вредителите са активни. Целта е да се гарантира максимална ефективност и да се намали неудобството за гражданите. Терените, подлежащи на третиране, ще бъдат предварително обозначавани от изпълнителите с табели, съдържащи информация за вида на обработката, използвания препарат, карантинния период, както и името на фирмата изпълнител и телефон за контакт.

През месец юни ще се извърши еднократна обработка срещу бълхи, както и имагоцидна обработка срещу комари. Тези дейности са част от цялостния план за обезпаразитяване на Столична община за 2025 г., който включва още:


Трикратна обработка срещу комари, в т.ч. една ларвицидна (проведена през март и април) и две имагоцидни (настоящата през юни и предстои втора през септември).
Двукратна обработка срещу кърлежи – една през април и май (вече е извършена) и една през август и септември.
Двукратна обработка срещу гризачи – една през март и април (вече е извършена) и една през септември и октомври.

Освен плановите обработки, Столичната община ще извършва допълнителни третирания и при получени сигнали от граждани за наличие на кърлежи, гризачи, бълхи и други вредители на общински терени. Сигнали могат да бъдат подавани към съответната районна администрация, която има ангажимент да маркира рисковите места и да организира своевременната обработка.

Специализиран контрол върху изпълнението на технологиите за обработка ще се осъществява от експерти на Столичната регионална здравна инспекция (СРЗИ), които проследяват качеството и технологията на извършваните дейности.