0

С татуята, открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от двамата братя – Гай Юлий Цезар или Луций Юлий Цезар. Те са внуци на римския император Октавиан Август, който ги осиновява. Обявява ги за свои наследници. Лично ги е обучавал да четат, плуват и дори да имитират неговия почерк.

Съдбата и на двамата е трагична. Гай умира на 24 години от рана в схватка през четвъртата година след Христа. По-малкият Луций също умира на 18 години от болест през втората година след Христа. Октавиан остава без преки наследници. Кремират ги и двамата, техните урни са поставени в мавзолей край Рим. Били са доста популярни, много чествания са им правени.

Това обявиха ръководителят на проучването проф. д-р Людмил Вагалински (Национален археологически институт с музей – БАН) и изкуствоведката д-р Арина Корзун (Институт за балканистика с Център по тракология – БАН). Това стана на нарочна пресконференция в Историческия музей на Петрич, на която те почти свалиха „маската“ на мъжа от първата скулптура. Ценният артефакт от тазгодишните археологически разкопки, определян като едно от чудесата на България, почти разкри истината за себе си.

Мъжът на статуята е изобразен като бог Хермес - обожествен и героизиран. А голотата му е символ на власт. Персонаж от времето на император Октавиан Август. Еда от догадките е била, че на статуята е Марцел - племенник на Октавиан, но позицията му е различна от тази на статуята в Хераклея Синтика. Иконографията на скулптурата от Хераклея прилича на тази на Марцел - спусната дясна ръка, лявата ръка държи наметало, но не е същата. 

Докато не беше извадена от Клоака максима (Големия канал) на древния град, имаше предположения, че статуята е на бог Хермес. След тежка операция по изваждането и преместването ѝ в музея в Петрич образът се разкри изцяло. Видя се, че е майсторска изработка от цял блок мрамор. Тогава археолозите бяха категорични, че това е много известен за времето си владетел, тъй като е изобразен като бог - не е случайно, че фигурата е висока 2,10 метра и тежи почти един тон. 

Статуята е направена от отличен майстор, който използвал цял мраморен блок. Най-вероятно това е станало през втори век след Христа. Новооткритата мраморна статуя в античния град като магнит за туристите в сградата на Историческия музей. Шедьовърът на античното изкуство бе изправен в цял ръст на 6 август. Оттогава всеки ден наши и чужди туристи посещават музея, за да я видят и да се насладят на тази историческа находка.

В момента скулптурата се реставрира на място в музея от д-р Китан Китанов, който вече е свършил доста работа по почистването на мраморната статуя, открита в началото на юли в Големия канал на форума на античния град край с. Рупите. Наскоро той установи по гърба на фигурата вторични силикатизирали и калцитни слоеве с дебелина до 3 мм. Това означава, че преди да бъде скрита в канала, скулптурата вероятно е стояла на форума в близост до течаща вода – най-вероятно до фонтан.