- Г-жо Зайкова, какъв е вашият прочит на социалния анализ преди приемането на новия бюджет в частта, касаеща пенсиите?
- Не мисля, че трябва да се вдигат осигуровките. По-добре ще е да махнат тавана на максималния осигурителен доход и всеки да плаща според това, което взима. Така ще има и нормални пенсии, а не хора, които през годините са получавали високи доходи, да взимат след това мизерни пенсии, защото ги застопорява таванът на максималния осигурителен доход.
- Това е свързано и с отпадането на тавана на пенсиите, което се предлага като мярка?
- Не бива да има таван. Който колкото си е платил, толкова да получава. Така ще се напълни и осигурителният фонд. Вместо да вдигат осигуровките и да вдигат процентите. Няма смисъл. Едва ли мерките, които Люси (б. р. - Людмила Петкова, министър на финансите в служебния кабинет) предлага, ще се приемат, защото идват избори. Нито увеличението на заплатите на полицаите и военните ще бъде спряно, защото има решение на Народното събрание (НС), трябва да се погрижат и за медицинските сестри, за учителите, за социалните работници... По всички тези има решения, с изключение на тази със социалните работници, защото, доколкото си спомням, с тях не можаха да се разберат за процента. Но работата е там, че преди избори никоя от партиите няма да се съгласи да се откаже от тези неща, защото това са избиратели.
- Ние постоянно сме пред избори в последно време...
- ...Ами да. И затова искам да ви кажа, че дефицитът и за 2024 г., и за 2025 г. е застрашен. Ако приложат част мерките и изравняват за всички данък добавена стойност (ДДС) и всички си плащат по 20% и сложат някакви такси или данък върху свръхпечалбите на банките, които наистина имат такива, има възможност да се вместим. Реално банките нямат аргумент, с който да кажат, че не трябва да им се взимат малко повече пари. Нашите банки имат много добра ликвидност, много пари. И ако посегнат на тия с бързите кредити, защото там е кошмар и хората затъват все повече, биха могли да съберат някой друг лев.
- Ресторантьорите не са съгласни, имат ли право да протестират?
- За тях също няма никакъв аргумент да останат на 9% ДДС. Понеже печалбата им става голяма, те плащат повече данъци. Но данъкът е едно, ДДС е друго. Освен това ДДС не го плащат те, а крайният потребител, както знаете. Ако имаше резон по времето на ковида, защото нямаха клиенти, това е друго. Ковидът отмина и ресторантите и баровете пращят от хора.
Няма никаква причина ДДС за тях да е 9%. Миналата седмица много внимателно слушах г-жа Кукушева, която обясняваше как щял и хлябът да поскъпне не с 20, а с 50 процента, ако се върне ДДС и за хлебопроизводителите. Само че аз искам да й задам един въпрос. Когато ставката и за брашното, и за хляба стана 0%, вие да видяхте да падна цената? Не. Дори леко се повишиха цените. Сигурно ще им бъде трудно на пекарите, но в края на краищата ДДС плаща крайният потребител и на тях ще им го върнат.
- Одобрявате ли и повишаването на акциза върху цигарите и алкохола?
- Аз също съм пушачка, но този акциз спокойно могат да го вдигнат. Който иска да пуши и да пие, да си плаща. Пуша от 50 години и въпреки това съм на това мнение. Вярно е обаче, че подобно решение може да изкара повече хора на протести, а в парламента ги е страх. Пушачите и пиячите също са техни избиратели. Въпреки всичко, ако успеят все пак да вкарат дефицита в 3% за 2024 година и с голям зор 2025 г., това няма да се случи през 2026-а и нататък. Защото тези мерки, които коментираме, са еднократни. Само акцизът може да донесе пари и в бъдеще, но това няма да е достатъчно.
- А откъде могат да дойдат повече пари в бюджета?
- Повече пари ще дойдат, ако има инвестиции, нови технологии, дигитализация и нови стоки с висока добавена стойност, които да продаваме на третия пазар. Само че това няма да се случи по простата причина, че и токът, и горивата, и енергийните ресурси вдигат своите цени заради пустите войни. Първо трябва да спрат войната и в Газа, и в Украйна. От тях страда цяла Европа и икономиката потъва.
- Избирането на Доналд Тръмп в Америка може ли да промени нещо?
- Няма какво да го обвиняваме, че вдига митата. Той е избран от американците и ще се грижи за своите си хора. Тоест там да има производство, там да има работни места, да спре притокът на мексиканците, за да има за неговите хора работни места, да намали данъците... И най-важното, ако проследите икономиката на Америка за тия 4 години при Байдън, ще видите, че най-малко с 25% са се вдигнали цените на храните и с 50% на жилищните имоти. А американците искат да имат къщи и да ядат. Нали? Не казвам, че това е лошо. И ние искаме същото, но работата е там, че хората обедняват и този успех на Тръмп е своего рода някакъв бунт срещу системата.
- В какво може да се изрази един такъв бунт в България?
- Ама така не може, както става при нас с тая поредица от избори. Цялата икономика на Европа потъва и заедно с нея и ние, защото сме развиваща се икономика и зависим от тази на Германия, на света, от митата на Тръмп... Имайте предвид, че най-голямата печалба на Германия е от автомобилната промишленост. Само че сега и „Фолксваген“, и „Мерцедес“ се местят в Америка. Големият бизнес не търпи загуби. Той не иска да бъде там, където ще му слагат мита и ще му спират реализацията на пазара. Така, че Тръмп, без да прави други усилия да привлича инвеститори, с тези мита връща своите, които са напуснали, и привлича чуждите, които му се молят да имат бизнес в Америка. Но неговата администрация ще прецени кой бизнес може да се развива, така че да не пречи на местния. Така с един куршум удря два заека.
- Ако се върнем към ситуацията у нас, как ще се включите в дискусията за начина, по който трябва да се формира минималната работна заплата?
- По тази тема наистина трябва да се поговори сериозно. Работодателите реват, че щели да обеднеят и не знам какво щяло да се случи. Извинявайте! 440 000 официално са на минимална заплата. Защо са толкова много? Това е между 25 и 30% от всички работещи, защото тези, които са в работоспособна възраст, са под 3 милиона. Така е, защото няма инвестиции във високи технологии. С чук и брадва не се постигат големи успехи. Значи те не са създали условия и виждате какво търсят. Търсят хора без образование. На полицаите искат да платят 1400 лева минимална заплата, а на продавачките в моловете, където вдигат цените до небето, им дават 2000 лева.
Е, извинявайте, ама трудът на един полицай, който всеки ден рискува живота си, срещайки се с разни бандити, мигранти и т.н., и трудът на една продавачка или касиерка са две различни неща. Затова, ако някой наистина иска сериозно да говори за минималната заплата, трябва да се въведат критерии при определянето й. Единият е свързан с производителността на труда, която обаче изцяло зависи от работодателите. Защото много малко е ръчният труд. Няма и 20%. Останалото зависи от нивото на техниката и технологията. И ако не влагат в това, а не да си гласуват големи дивиденти, тогава ще имат и стоки с висока добавена стойност. Това е, от една страна. От друга, когато ти полагаш труд 8 часа и за него получаваш възнаграждение, това възнаграждение не може да се приравни към прага на бедност. Този праг има значение за отпускането на социални помощи, тоест е в социалната сфера. Затова, от една страна, заплатата трябва да се сравнява с нивото на производителността, от друга, с издръжката на живот. И не може издръжката живот да е 1500 лева, а може би ще излезе и повече, защото имаме ускоряване на инфлацията в момента, а човекът да получава 751 лева чисти пари при 933 лева минимална заплата.
И преди сме го коментирали с вас - това са млади хора, които трябва да раждат деца, да ги отглеждат, да живеят... Не бива да се слагат критерии, без да има механизъм за тяхното приложение. Защото ако само напишат „издръжка на живот“, която впрочем въобще не са я турили в сметките, няма никакъв смисъл. Сега в сметките им е ръстът на производителността на труда, доколкото си спомням, ръстът на брутния вътрешен продукт и такива критерии, но каквито и да се те, не могат да са голи критерии без механизъм за тяхното приложение. Така и работниците, и работодателите ще бъдат сигурни какъв горе-долу ще бъде ръстът на минималната работна заплата. Иначе при критериите може да сложат толкова ниска ставка, че всъщност да няма ръст на минималната заплата. А как ще живеят тия хора?
- Докога ще се вдигат и само най-ниските пенсии?
- Искам да ви кажа, че средната пенсия понеже „много“ са я увеличили е около 1000 лева. Някъде около 70% от пенсионерите взимат такива пенсии – малко под или малко над 1000 лева. И не може 40 години да работиш и да се осигуряваш и понеже има таван, да взимаш мизерни пари. Минималната е 561 лева и е под прага на бедност, който става 638 лв., а в момента е 525 лв. И имате предвид, че пенсионерите са най-стриктните плащачи. Те си покриват първо режийните разноски и след това, каквото им остане, го дават за храна. Хайде сега да говорим за режийните разноски. От 1 октомври се увеличи цената на водата. Всеки месец, макар и с малко, дори при регулирана цена на тока тя се покачва. За година ръстът е 18%.
- А като минем на свободния пазар, какво ще стане?
- Вие ми кажете! Дадох си труд да погледна във връзка с това, че работодатели искат да им се плащат и през 2025 година още субсидии над определена цена на тока. Наистина цената е ужасяваща. Ако преди малко над 2 седмици на борсата, откъдето вече купуваме ток, защото нямаме дългосрочни договори, които биха застопорили цената на по-ниско ниво и биха дали предвидимост за разходите, цената беше 253 лева на мегават, миналата седмица беше 351 лева на мегават, а в края на седмицата беше 655 лева на мегават. И цената расте, защото и цената на петрола расте заради пустата война в Гази и нередовността на доставките. Колкото и да се мъчим и както и да се напъваме, в Европа няма нито енергийни, нито химически, нито каквито и да е суровини.
Разчитаме на Америка, но и тя не е бездънна яма. Голямата част от горивата и суровините са оттатък в БРИКС. За съжаление, но е така. Австрия се хвали, че вече няма да купува газ от Русия, но ще го купува от танкерите - дали от Америка, дали от някъде другаде, ама три пъти по-скъпо. Същото е и за нас. Ние от страна, която изнасяше ток, от юли месец насам сме страна, която внася. И неслучайно г-н Хиновски казва, че може да минем и на режим на тока. Както половин България е на режим за вода.
- Това не е ли известен парадокс при нашите природни ресурси?
- Имаме 366 минерални извора. А половин България е на режим. Това е, защото е старата мрежа, а парите, които ни даваше Европа, за да поддържаме инфраструктурата, ние ги откраднахме. И това ни е най-голямата трагедия. И съм крайно възмутена, да ви кажа, да гледам как се напъват Кирчо и Асенчо да бъдат целите в бяло. Борци са и против корупцията, и против Пеевски, не че той е цвете за мирисане, той няма място в парламента, но е избран и те бяха първи дружки. Сега Асен Василев ще ми говори за антикорупционни закони. А да му сложим до неговите приказки и темата „Митници“. Разбирам, че искам да наберат повече избиратели, ама хората не са тъпи. Има много източници на информация и четат. Неслучайно тези загубиха половината от гласовете си.
- Имате ли надежда, че ще се формира политическо управление?
- Не знам какво мислят да правят, но така не може. Крайно леви и крайно десни правят заедно правителства в Западна Европа, правят какво ли не само и само да могат да стабилизират икономиката, социалната сфера и демографията в страната си. Защото на тия три сфери сме много зле. Нашите обаче правят червени линии – с тоя не мога, оня не го харесвам, третия не знам какво. Това ли са нашите държавници?! Моят прочит е, че ПП-ДБ не искат да се комбинират с ГЕРБ, защото искат да си сложат или свои, или удобен председател на парламента, който утре да сложи служебен премиер, да им назначи свои министри, на МВР, да има техен главен прокурор и служебни органи. Да си направят едни избори ала Пеевски и пей сърце, после пълни джобове. Вече не са бедняци, нали така. Това им е целта, което е възмутително.
А в тая клетва в парламента и аз съм се клела и съм я диктувала. Там пише „в името на народа“. В същия следващ момент, след като го произнесат, забравят за тоя народ. Той въобще не им е проблем. Да се справя, както може, важното е да има техни хора по върховете, и джобовете им да са пълни. Това е пълен кошмар и неслучайно нашите партньори от Европа гледат с пренебрежение на България. Румъния вече е договорила Шенген, но за нас никой нищо не казва. Макар че, да ви кажа честно, за какво ни е тоя Шенген. Него го няма. Истинския Шенген го няма.
И германците, и австрийците, и италианците, и французите си туриха проверки и са прави. Ние какво направихме. Абе като не можеш да привлечеш инвестиции, защото си калпав и не знаеш как, поне използвай рационално европейските средства. Една стотинка от новите програми не е дошла, а по ПВУ има един транш, а другият едва ли ще дойде. Не ги използваме ефективно, защото крадат. И не се смейте, истина е. Боли ме, като говоря, направо ме боли, обаче е така.
ТОВА Е ТЯ:
Родена на 2 февруари 1942 г. в София
Завършва Минно-геоложкия институт, специалност „Минен инженер“. По-късно и икономика в Икономическия институт „Карл Маркс“ (днес УНСС) със специалност „Планиране“
Зайкова работи от 1964 до 1967 г. в ТЕЦ „Марица-изток 1“ като инженер. Между 1967 и 1981 г. е проектант в ИПП „Заводпроект“
От 1981 до 1989 г. е експерт в Комитета по химия и металургия. През периода 1989 – 1994 г. е началник управление в Комитета по промишлеността. От 1994 до 2017 г. е икономически съветник на президента на Конфедерацията на труда „Подкрепа“
През 2021 г. влиза в парламента като депутат от „Има такъв народ“ и като най-възрастен присъстващ народен представител 79-годишната Зайкова открива на 15 април 2021 г. първото заседание на XLV народно събрание. Тя е и първата жена, която открива първото заседание
Депутат е още и в 46-ото НС
Людмил Христов