К оя е Неда Ружева? Нейното име тази седмица влезе във вниманието на българските медии покрай новината, че младата хореографка е първият български артист, който ще бъде продуциран от един от най-влиятелните фестивали за танц в Европa - Julidans, Амстердам.
Пръв в пост съобщи новината Асен Асенов, директор на Фондация ЕДНО за култура и изкуства, която организира влиятелния български фестивал за съвременен танц - One Dance Festival. Те също ще продуцират Неда. Най-новият й проект “Xx-63“ - танцово представление от колектив ТРЕВОГА х Никола Стоянов“ е финансиран и с помощта на Европейския съюз чрез инструмента Следващо Поколение ЕС (Next Generation EU) по инвестиция BG-RRP-11.020-0130, класирането за който излезе преди дни.
Оценка
„За първи път в историята на One Dance Festival български артист, копродуциран от нашия фестивал (2024г.) и със световна премиера в Пловдив на 31 май получава подкрепата като ко-продуцент на един от най-влиятелните фестивали за танц в Европa - Julidans, Амстердам. За първи път в цялата история на съвременния танц в България фестивалът в Амстердам копродуцира български артист. Това е много висока оценка за таланта на Неда и вярвам, че този изключителен успех ще й отвори широко вратите към световната сцена“, пише в профила си Асен Асенов.
Става дума за младата българска надежда Неда Ружева, създател на TREVOGA collective, чийто втори спектакъл ще има предпремиера на ONE DANCE 2025 на 31 май 2025 г. и световна премиера на Julidans в Амстердам през юли тази година.
Историята на връзката на ONE DANCE и Неда е сюжет за филм. Първата среща на Неда със съвременния танц е по време на спектакъла на първото издание на ONE DANCE през 2008, когато тя е още дете. Именно след този спектакъл на Орелиан Бори Неда решава, че иска да се занимава със съвременен танц. И не, не го забравя - на 17 г. кандидатства в Aкадемията за театър и танц в Амстердамския университет за изкуства и е приета.
Неда е и най-младият студент по хореография, приеман в историята на Академията. Когато кандидатства, за всяко от 13-те места тогава се борят по 300 кандидати.
Поколение Z
Вдъхновен от завръщането на „рецесионния поп“ и хроничните онлайн тенденции, новият проект “Xx-63“ на колектива Trevoga, режисиран от Неда Ружева и Никола Стоянов, е безкрайна машина за фантазии, пропита от амбициозна зависимост, тревожна представителност и алгоритмично отчуждение от съвременната попкултура, които определят Поколението Z.
Месеци преди световната премиера на фестивала Julidans в Амстердам и в копродукция с One Dance Festival, “Xx-63“ се изправя срещу кървавите реалности на фантазиите за бягство на дигиталната епоха, водейки публиката през транса на безкрайното скролване и синтетичното удоволствие. Вместо морална критика, той цели да постигне баланс между антиутопия и надежда, представяйки сурови, но завладяващо красиви образи.
Барабани
Trevoga представя ексклузивни откъси от работата си в галерийното фоайе на Дом на културата „Борис Христов“. В сътрудничество с продуцента на електронна музика Sueuga, както и скулптурното дуо Alagya, спектакълът включва деформирани барабани, зловещи текстури и абразивни индустриални звуци, които се сблъскват с меката носталгия по Y2K и лъскавите, хиперреални тела.
„Xx-63“ е втората продукция на българската хореографка Неда Ружева под лейбъла Trevoga. След успеха на дебютния си спектакъл „11 3 8 7“, който беше представен като копродукция на One Dance Festival 2024 и получи признание от най-добрите танцови форуми, включително награда Best of Fringe, селекция в Aerowaves Twenty24 и място в Топ 5 на танцовите представления на холандския сезон 2023/2024 на NRC, Тревога продължава да разширява границите със смело и завладяващо изследване на желанията в дигиталната ера.
Нов подход
Неда Ружева е родена в София през 1999 г. В България тя е част от брейкденс общността и под името B Girl Neda печели множество награди от брейк батъли. През 2021 г. тя завършва като бакалавьр по хореография в международно признатия департамент по "Ново Танцово Развитие" (SNDO) в Академията за театър и танц в Амстердам, чиято внимателно подготвена програма и богат набор от студенти и възпитаници продължават да допринасят за развитието, обновяването и разширяването на установените подходи в сценичните изкуства.
Веднага след завършването си тя записва магистратура по "Дизайн и визуални изкуства" в престижния Институт за визуални изкуства "Sandberg", известен сьс своите работилници, фокусирани около въпросите на съвременното общество, сред които и семинар за "Инклузивен Дизайн", целящ проектиране на допълнителни материали за достъп на хора в неравностойно положение до произведение на изкуството.
Осмисляне
През 2023 г., докато е все още студентка, Неда Ружева основава източноевропейския танцов колектив "Тревога", който се базира на принципи като хоризонтален процес, политическа и социална ангажираност, и критично осмисляне на понятията "Запад" и "Изток". "Тревога" реализира своето дебютно представление, озаглавено "11 3 8 7", с подкрепата на Българската платформа за танц "One Dance" и международния институт по хореографски изкуства в Амстердам (IC). Представлението има своята първа премиера като част от колатералната програма кьм влиятелния фестивал за сьвремен танц "Julidans" в Амстердам. Втората си изява намира в конкурса за изгряващи артисти "Fringe Festival" (https://www.atd.ahk.nl/en/news-and-events/news/2023/09/atd-alumni-win-best-of-fringe-awards-2023/) където печели първа награда след вот на журито от Нидерландски програматори като и получава няколко позитивно рецензии в редица български, холандски и европейски медии. Колектив "Тревога" е селектиран "Топ 20" изгряващи хореографски проекта за 2024 г. от влиятелната Европейска платформа "Аероуейвс", предоставяйки на Неда Ружева и нейните колеги възможност да се срещнат с широк професионален кръг по време на фестивал "Spring Forward" в Германия, където селектираните "Топ 20" играят за публика от програматори на сценични изкуства от цял свят. След турне, което минава през България, Нидерландия, Германия, Словения и Испания, дебютният проект на Неда Ружева "11 3 8 7" е отбелязан от нидерландския вестник "НРС" като едно от "Топ 5 най-запомнящи се танцови представления" за сезон 2023-2024. През август 2024 г. Неда беше поканена от Министерство на културата да представлява България на Световното изложение за танцово изкуство "Tanzmesse" в Дюселдорф като част от българската делегация, представяща каталога за промотиране на българската танцова сцена "Bulgarian Dancescapes", финансирана от Министерството на културата.
Драматургът на спектакъла
Драматургът на новия спектакъл Никола Стоянов е визуален артист и философ на технологиите, роден във Варна, България. Запознават се покрай неговия блог Нова генерация – https://blog.newdegeneration.xyz/about.
Той се занимава с пресичането между изследователските и спекулативните практики. Работата му обхваща теми като хаос, киберготика и акселерационистка философия, като се фокусира върху пресичането на инфраструктурата, технологичния апарат, изкуството и ежедневието. С дългогодишен опит като преводач и фотограф, той умело преплита хуманитарните науки с научните методологии, използвайки многолинейни подходи към творческите и съвместните начинания. Стоянов получава класическо образование по философия и история на технологиите в Обединеното кралство.
