0

Б отев и Локомотив завършиха наравно 1:1 в пловдивското дерби от 24-ия кръг на Първа лига. Антоан Бароан откри резултата за „канарчетата“ в 81-ата минута, но само две минути по-късно играчите на Александър Томаш изравниха след автогол на Джаспър ван Хертъм и така 116-ото издание на дербито остана без победител.

Ботев продължава да заема 10-ото място в класирането с актив от 27 точки, докато Локомотив остава пети с 40 точки, с точка по-малко от четвъртия Левски.

Двубоят започна с териториално преимущество на домакините, като „канарчетата“ владееха повече топката, но трудно намираха празни пространства в противниковата половина.

Постепенно Локомотив изравни играта и в 26-ата минута Матеус да Силва получи отдясно в наказателното поле на „жълто-черните“, след което стреля опасно в близкия ъгъл на Аргилашки, но топката мина встрани от вратата.

Четири минути по-късно Николай Минков опита удар от границата на наказателното поле на Локомотив, но шутът бе слаб и не затрудни Динко Хоркаш.

В 33-ата минута играчите на Александър Томаш пропуснаха отличен шанс да открият резултата. Георги Аргилашки изпусна топката в опита си да улови след центриране от пряк свободен удар и след разбъркване тя падна на крака на Ерик Сорга, който от точката за изпълнение на дузпа не успя да уцели опразнената врата.

Три минути след това „черно-белите“ отново получиха възможност, след като Антоан Бароан сгреши при изнасянето в собствената половина, Джовани отне и стреля от дистанция, но стражът на Ботев отрази удара, а след това се намеси и при опита за добавка на Димитър Илиев.

В 43-ата минута Ботев отговори с положение пред вратата на Хоркаш, при което Бароан и Уме Емануел бяха оставени сами в наказателното поле при центриране отдясно, но не успяха да нанесат точен завършващ удар, Конате пробва да добави на далечната греда, но хърватският вратар на гостите успя да избие в корнер и така почивката дойде при нулево равенство.

Втората част отново започна с преимущество на Ботев и в 61-ата минута Антоан Бароан стреля фалцово от около 20 метра, но топката мина малко над напречната греда на „смърфовете“.

Три минути след това Ерик Сорга не успя да уцели целта, след като засече с глава центриране от корнер.

В 81-ата минута Ботев излезе напред в резултата. „Канарчетата“ организираха бърза контра, започната от Уме Емануел, Мертенс изведе Антоан Бароан зад защитата на „черно-белите“, французинът изпревари излезлия напред Динко Хоркаш, преодоля го и отбеляза в опразнената врата за 1:0.

Само след 2 мин. Георги Каракашев от пеналта на Ботев стреля по диагонала, топката рикошира от „канарчето“ Ван Хертъм и препарира вратаря Аргилашки, като се мушна в далечния ъгъл на вратата му за крайното 1:1.

В следващия кръг Ботев (Пловдив) гостува на ЦСКА 1948, докато Локомотив (Пловдив) посреща Септември.

Първенство на България по футбол, среща от 24-ия кръг на Първа лига между отборите на Ботев (Пловдив) и Локомотив (Пловдив):

Съставите

Ботев (Пловдив) – Локомотив (Пловдив) 1:1 (0:0)

стадион: „Футболен комплекс Ботев 1912“, Коматево, Пловдив

Ботев (Пловдив): Георги Аргилашки, Па Конате, Виктор Генев, Роберто Пунчец, Джаспър ван Хертъм, Точукву Нади, Николай Минков (74 – Рой Херман), Дилан Мертенс, Антоан Бароан (88 – Абдулайе Траоре), Уме Емануел, Красиан Колев (62 - Мартин Секулич)

Локомотив (Пловдив): Динко Хоркаш, Тодор Павлов, Милош Петрович, Мартин Паскалев, Петър Витанов, Пиер Зебли (85 – Христо Иванов), Бабакар Дион, Матеус да Силва, Джовани (67 – Георги Каракашев), Димитър Илиев, Ерик Сорга (90+1 – Денислав Александров)

голмайстор: 1:0 Антоан Бароан 81, 1:1 Джаспър ван Хертъм 83 - автогол

главен съдия: Валентин Железов, Бургас

жълти картони: Точукву Нади (Ботев Пловдив); Джовани, Матеус да Силва (Локомотив Пловдив)

Първенство на България по футбол, мачове от 24-ия кръг в Първа лига:
Ботев Враца - Пирин Благоевград            0:0

Арда Кърджали - Левски                     0:3 (0:2)
Голмайстори: 0:1 Роналдо 6, 0:2 Рикардиньо 32, 0:3 Ивелин Попов 49-дузпа

Ботев Пловдив - Локомотив Пловдив          1:1 (0:0)
голмайстори: 1:0 Антоан Баруан 81, 1:1 Джаспър ван Хертъм  83-автогол

от събота:
Берое - ЦСКА 1948                          1:3 (1:2)
голмайстори: 0:1 Ивайло Чочев 10, 0:2 Елитон 35, 1:2 Вини Трибуле 36, 1:3 Георги Русев 86
червен картон: Густаво Каскардо (Берое) 79

Хебър - Лудогорец                         1:3 (1:1)
голмайстори: 0:1 Спас Делев 22, 1:1 Арсенио Валпорт 44, 1:2 Спас Делев 70, 1:3 Игор Тиаго 90+4

ЦСКА-София - Спартак Варна                1:0 (1:0)
голмайстор: 1:0 Маурисио Гарсес 14

от петък:
Черно море - Септември София              3:0 (2:0)
голмайстори: 1:0 Мазир Сула 5, 2:0 Исмаил Иса 39, 3:0 Влатко Дробаров 67

Локомотив София - Славия                  1:0 (0:0)

10 гола: Матиас Тисера (Лудогорец)
9 гола: Абубакар Тунгара (0 за Арда, 9 за Берое), Кирил Десподов (Лудогорец)
8 гола: Брайън Морено (ЦСКА-София) и Маурисио Гарсес (ЦСКА-София), Брайън Переа (Ботев Враца), Бърнард Текпетей (Лудогорец)
7 гола: Елвис Ману (Ботев Пловдив), Димитър Митков (Локомотив София)
6 гола: Бирсент Карагарен (0 за ЦСКА 1948, 6 за Локомотив Пловдив), Евгений Сердюк (ЦСКА 1948)
5 гола: Тони Тасев (Славия), Ласана Ндиайе (Арда), Преслав Боруков (3 за Локомотив Пловдив, 2 за Арда), Каули Оливейра (Лудогорец), Филип Кръстев (Левски), Симеон Александров (Септември), Атанас Кабов (Септември)