0

Ц СКА-София победи Ботев (Пловдив) с 1:0 като гост в отложен мач от 5-ия кръг на  футболната Първа лига.

Единственото попадение в срещата реализира Дюкенс Назон в 72-рата минута от дузпа, отсъдена за нарушение на Джеймс Ето‘о срещу Марселино.

С успеха играчите на Саша Илич събраха актив от 31 точки и излязоха временно на върха в класирането, изпреварвайки Лудогорец и ЦСКА 1948.

Ботев пък регистрира девето поражение през сезона и остава на 10-ата позиция в подреждането с 13 точки в актива си.

Резерва закова победна дузпа за ЦСКА-София срещу Ботев в Пловдив (ГАЛЕРИЯ)
Ботев Пловдив ЦСКА София Ботев Пловдив ЦСКА София Ботев Пловдив ЦСКА София
27

Двата отбора започнаха предпазливо срещата и първият опит за удар дойде в 14-ата минута, когато Жеферсон от състава на ЦСКА стреля с левия крак извън наказателното поле, но топката мина встрани от вратата на Ботев.

Минута след това „канарчетата“ отговориха с изстрел на Току, който се пребори с двама бранители на „червените“ след центриране на Конате отляво и шутира от малък ъгъл, но неточно.

В 30-ата минута играчите на Желко Копич пропуснаха чисто голово положение. Защитата на „канарчетата“ се справи след корнер за ЦСКА и домакините разгърнаха бърза контраатака, при която Реда Рабей бе изведен очи в очи с Бусато, но бразилският страж на „червените“ изби с крак завършващия удар на Рабей.

Минута след това „жълто-черните“ отново пропиляха отличен шанс. След бързо изпълнение на пряк свободен удар Па Конате центрира от левия фланг в наказателното поле, защитата на ЦСКА не се справи в опита да изчисти и топката падна на крака на Джеймс Ето‘о, който стреля силно от около 10 метра, но уцели тялото на Бусато и попадение не падна.

До края на полувремето Ботев имаше още няколко шанса пред вратата на гостите от София, но Емануел Току и Елвис Ману се засуетиха и не успяха да нанесат точни завършващи удари, а Реда Рабей уцели греда директно от корнер. Така почивката дойде при нулево равенство.

Пет минути след подновяването на играта ЦСКА създаде най-опасното си положение от началото на срещата. Влезлият като резерва на почивката на мястото на Жираир Шагоян Дюкенс Назон се освободи от трима противникови играчи отдясно и стреля по диагонала от границата на наказателното поле, но ударът му мина встрани от целта.

В 70-ата минута гостите получиха правото да изпълни дузпа. Джеймс Ето‘о изгуби топката в собствената половина, „червените“ разиграха по десния фланг и именно Ето‘о закъсня при единоборство с Марселино и го фаулира в наказателното поле.

Главният съдия Ивайло Стоянов отсъди 11-метров наказателен удар, а зад топката застана Дюкенс Назон, който не сбърка, за да даде аванс на тима, воден от Саша Илич.

До края на мача Ботев опита да стигне до равенството, но не съумя да намери път към вратата на Густаво Бусато и така ЦСКА-София се поздрави с крайния успех, с който „червените“ излязоха временно на върха в класирането.

Първа лига, отложен мач от 5-и кръг:

Ботев (Пловдив) – ЦСКА-София 0:1 (0:0)

стадион: „Футболен комплекс Ботев 1912“, Пловдив

Ботев (Пловдив): Хидайет Ханкич, Па Конате (74 - Антоан Бароан), Виктор Генев, Мохамед Брахими (82 – Уме Емануел), Емануел Току, Димитър Тонев (62 – Точукву Нади), Самюел Супрайен, Джеймс Ето’o (74 – Николай Минков), Реда Рабей, Елвис Ману, Роберто Пунчец

ЦСКА-София: Густаво Бусато, Иван Турицов (64 - Маурисио Гарсес), Юрген Матай, Християн Петров, Тибо Вион, Жеферсон Телес, Амос Юга, Джонатан Линдсет (75 – Лазар Туфегджич), Станислав Шопов (62 – Марселино), Жираир Шагоян (46 – Дюкенс Назон), Браян Морено (75 – Брадли де Нойер)

голмайстор: 0:1 Дюкенс Назон 72 - дузпа

главен съдия: Ивайло Стоянов
жълти картони:
- Джеймс Ето‘о, Димитър Тонев, Реда Рабей, Роберто Пунчец, Антоан Бароан (Ботев Пловдив);
- Дюкенс Назон, Амос Юга, Джонатан Линдсет, Брадли де Нойер, Тибо Вион (ЦСКА-София)

12 голаИвайло Чочев (ЦСКА 1948)

7 гола: Абубакар Тунгара (Берое), Антоан Бароан (Ботев Пловдив), Бърнард Текпетей (Лудогорец);

6 гола: Брайън Переа (Ботев Враца), Бирсент Карагарен (Локомотив Пловдив), Димитър Митков (Локомотив София), Матиас Тисера (Лудогорец), Брайън Морено (ЦСКА-София), Маурисио Гарсес (ЦСКА-София); 5 гола: Дюкенс Назон (ЦСКА-София);

4 гола:, Елвис Ману (Ботев Пловдив), Марин Петков (Левски), Бабакар Дион (Локомотив Пловдив), Каули Оливейра (Лудогорец), Кирил Десподов (Лудогорец), Георги Русев (ЦСКА 1948), Евгений Сердюк (ЦСКА 1948, Черно море), Симеон Александров (ЦСКА-София, Септември);

3 гола: Филип Кръстев (Левски), Илиян Стефанов (Левски), Преслав Боруков (Локомотив Пловдив), Илия Димитров (Локомотив София), Красимир Милошев (Локомотив София), Игор Тиаго (Лудогорец), Кемело Нгуена (Славия), Ангел Бастунов (ЦСКА 1948), Закария Беншаа (Черно море), Матиа Курьор (Черно море).