0

Б отев (Плодвив) се наложи над Арда с 2:0 в Кърджали в първия мач от 19-ия кръг на efbet Лигата. Емануел Уме и Янис Карабельов вкараха головете за "канарчетата" след почивката, като и двете асистенции бяха дело на капитана на Ботев Ивелин Попов.

Така тимът, воден от Керкез, се превръща в страшилище – вече седем мача във всички турнири няма загуба, като в тях постигна 5 победи (над Ботев Враца, Струмска слава, Локомотив София, Пирин и Арда), с хиксове срещу Левски в София и Локо Пловдив на своя стадион. Последната загуба на „канарчетата“ бе в Бистрица – 0:1 от ЦСКА 1948 на 8 октомври, преди почти 2 месеца.

През първата част Арда бе по-активният отбор, като пропусна няколко положения през вратата на гостите.

Най-големия пропуск направи таранът Преслав Боруков малко преди края на първата част. Тогава той пребори защитник на Ботев за топката и стреля с левия крак по крака на излезлия да го посрещне Ханкич. Топката мина на сантиметри от външната страна на левия стълб на вратата.

Ботев удари след почивката. В 51-вата минута Самюел Акере избяга зад гърба на защитата на домакините, шутира с левачката, като вратарят Господинов не успя да спре топката, която влезе в мрежата му.

Попадението обаче не бе зачетено заради положение на засада на Акере в началото на атаката, удостоверено от системата за видео асистенция на съдиите (ВАР).

В 63-ата минута голът на Ботев бе редовен. Ивелин Попов проби отдясно през шпагата на Лъчезар Котев и стигна до аутлинията, откъдето върна топката на непокрития Уме, който е прати в опразнената врата - 0:1.

В 79-ата минута Ботев се гарантира победата. Тогава отново Ивелин Попов даде успореден пас на Янис Карабельов, който финтира защитник на домакините с поемането на топката и с мощен удар в близкия ъгъл вкара топката в мрежата с помощта и на страничния стълб.

Ботев вече има 26 точки в актива си и се изкачи на осмо място в класирането, като изпревари Берое.

Арда остава на седма позиция - с точка пред Ботев, но и с мач по-малко. За тима от Кърджали това е втора поредна загуба вкъщи тази седмица – след 0:3 от ЦСКА 1948.