0

Б отев (Пловдив) разгроми Локомотив (София) с тенисен резултат 6:0 като домакин във втория мач от 15-ия кръг на футболната Първа лига.

По две попадения за петия успех на „канарчетата“ от началото на сезона вкараха Антоан Бароан и Самуел Акере, като така французинът се превърна в най-резултатният чужденец в историята на пловдивския клуб.

По веднъж пък се разписаха Уме Емануел и Ивелин Попов от дузпа.

С победата „жълто-черните“ временно изпревариха Берое на десетата позиция в класирането с актив от 18 точки, докато столичните „железничари“ остават 12-и с 4 точки по-малко от „канарчетата“.

Отборът на Ботев започна по-активно срещата и още в петата поведе в резултата. Антоан Бароан получи в противниковата половина, напредна и опита да изведе Самуел Акере в наказателното поле, Гонсало Кардосо пресече, но след това Диме Димов не успя да изчисти и топката попадна отново в Бароан, който преодоля Бубакар Гайе за 1:0.

В 12-ата минута голмайсторът за „канарчетата“ влезе в ролята на асистент за второ попадение за Ботев.

Французинът се възползва от сбъркано подаване на Лука Иванов на левия фланг, откъсна се от защитника и подаде към Самуел Акере, който засече в долния десен ъгъл, за да удвои аванса на своя тим.

Гостите опитаха да отговорят в 16-ата минута с далечен изстрел на Карлос Франса, преминал встрани от вратата.

В 32-ата минута играчите на Душан Керкез стигнаха до нова опасност пред противниковата врата, след като Бароан бе изпуснат от защитата на Локомотив (София) отдясно в наказателното поле и веднага пробва да завърши по диагонала, но не намери целта.

Минута преди края на редовното време на първата част домакините получиха право да изпълнят дузпа. Ивайло Найденов фаулира Антоан Конте в наказателното поле на „железничарите“ и главният съдия Ивелин Занев посочи бялата точка.

Рожденикът в днешния ден Ивелин Попов, който навърши 36 години, застана зад топката и не сбърка за 3:0, като така ознаменува с гол и своя мач номер 600 в професионалната му кариера.

Три минути след подновяването на играта през втората част „жълто-черните“ пропуснаха отличен шанс за ново попадение. Бубакар Гайе увисна при центриране от корнер, защитата на Локомотив не се справи с опита за изчистване и топката попадна в Атанас Чернев, който от няколко метра стреля над напречната греда.

В 57-ата минута обаче домакините бяха безгрешни, след като организираха добра бърза атака, на върха на която се оказа Уме Емануел след извеждащ пас на Антоан Бароан и разстреля Гайе за 4:0.

Ботев продължи да бъде по-добрият отбор на терена и в 66-ата минута отново Бароан покачи на 5:0. Французинът завърши прецизно светкавична контраатака на своя тим, за да реализира втория си гол в мача и по този начин се превърна в най-резултатния чужденец в историята на пловдивския клуб с 26 попадения на сметката си.

В 77-ата минута Самуел Акере също реализира за втори път в срещата, след като бе изведен сам срещу Бубакар Гайе и го преодоля, за да оформи крайния резултат - 6:0.

В следващия кръг за Ботев предстои градско дерби с Локомотив на стадион „Христо Ботев“, докато столичните „железничари“ гостуват на Ботев (Враца).

Първа лига, 15-ти кръг:

Ботев Пловдив - Локомотив София - 6:0 (3:0)

Ст. „Христо Ботев“, Пловдив

състав на Ботев (Пловдив): Хидайет Ханкич, Йонас Тамм (58 – Джеймс Ето‘о), Антоан Конте, Атанас Чернев, Константинос Балоянис, Самуел Акере, Уме Емануел (58 – Красиан Колев), Антонио Перера, Янис Карабельов (67 – Лъчезар Балтанов), Ивелин Попов (79 - Николай Минков), Антоан Бароан (67 – Мартин Секулич)
състав на Локомотив (София): Бубакар Гайе, Бруно Франко (66 – Стефан Ламбезе), Гонсало Кардосо, Диме Димов, Красимир Милошев (71 – Валентин Николов), Ивайло Найденов, Красимир Станоев, Лука Иванов (46 – Калоян Кръстев), Антони Иванов, Симеон Мечев (46 – Стив Траоре), Карлос Франса (80 – Диего Тешейра)

голмайстори: 1:0 Антоан Бароан 5, 2:0 Самуел Акере 12, 3:0 Ивелин Попов 45+1 – дузпа, 4:0 Уме Емануел 57, 5:0 Антоан Бароан 66, 6:0 Самуел Акере 77

главен съдия: Ивелин Занев, гр. Русе
жълти картони: Йонас Тамм, Антонио Перера (Ботев Пловдив); Карлос Франса (Локомотив София)

по-късно днес: Черно море - Пирин Благоевград, ЦСКА 1948 - Локомотив Пловдив

от сряда: Етър Велико Търново - Ботев Враца - 2:1 (1:1)
голмайстори: 0:1 Бубакар Траоре 5, 1:1 Красимир Костов 11-автогол, 2:1 Ивайло Димитров 50-дузпа

в петък: Славия – Крумовград, ЦСКА-София - Арда Кърджали, Берое - Левски

в неделя: Лудогорец - Хебър