0

И спания се класира за Евро 2024 в Германия. Това стана факт след победа с 1:0 като гост на Норвегия в мач от група А на квалификациите.

Успехът беше достатъчен за "Ла Роха" да си осигури място на финалния турнир, а за сметка на това шансовете на домакините се изпариха. Единствения гол в мача вкара Гави в 49-ата минута. В 20-ата минута попадение на Алваро Мората беше отменено заради засада.

Испания събра 15 точки с успеха си и излезе начело във временното класиране. Толкова има и вторият Шотландия, който също се класира на Европейското първенство. Норвегия заема третото място с 10 точки.

Турция постигна убедителна победа с 4:0 в домакинството си на Латвия от група "D".

Така футболистите, водени от Винченцо Монтела, се класираха на финалите в Германия догодина. Домакините в Коня откриха резултата в 58-ата минута с красиво попадение Юнус Акгюн. В 83-тата минута Дженк Тосун удвои с глава след центриране на Самет Акайдън. Керем Актюроглу увеличи на 3:0, а Тосун оформи крайното 4:0 във втората минута на добавеното време.

В другия мач от групата Уелс постигна исторически успех срещу Хърватия с 2:1 в Кардиф, като по този начин тимът запази шансовете си за класиране на финалите догодина в Германия. Това е първата победа на Уелс над Хърватия в цялата им история.

В герой за домакините се превърна Хари Уилсън, който вкара и двата гола за победителите, докато почетното попадение за „шахматистите” бе дело на Марио Пашалич.

С успеха Уелс измести от втората позиция в група D именно тима на Хърватия. Двата отбора имат по десет точки след изиграването на шест мача до този момент. Лидер е Турция с шестнадесет точки, спечелени след седем мача.

Всички резултати и голмайстори от европейските квалификации от събота:

Група „A“:

Грузия – Кипър 4:0
1:0 Отар Китейшвили 46, 2:0 Хвича Кварацхелия 58, 3:0 Леван Шенгелия 82, 4:0 Георгес Микаутадзе 90+5-дузпа

Норвегия – Испания 0:1
0:1 Гави 49

Група „D“:

Турция – Латвия  4:0
1:0 Юнус Акгюн 58, 2:0 Дженк Тосун 83, 3:0 Керем Актюроглу 88, 4:0 Дженк Тосун 90+2

Швейцария – Беларус 3:3
1:0 Джердан Шакири 28, 1:1 Макс Ебонг 61, 1:2 Денис Поляков 69, 1:3 Дмитри Антилевски 84; 2:3 Мануел Аканджи 89, 3:3 Зеки Амдуни 90

Косово – Израел – отложен

Румъния – Андора  |  4:0
1:0 Николае Станчу 23, 2:0 Янис Хаджи 28, 3:0 Разван Марин 44, 4:0 Флоринел Коман 50