0

Е вропейският шампион Италия се класира за Евро 2024 след нулево равенство като гост на Украйна в мач от група „С“ на квалификациите за място на първенството в Германия. По този начин „адзурите“ завършват на второ място в групата с 14 точки, колкото има и Украйна, но заради победата на италианска земя, хората на Лучано Спалети се класираха на Евро 2024 и ще защитават титлата си.

На първо място в групата завършва Англия, след като направи 1:1 със Северна Македония в Скопие. „Трите лъва“ вече си бяха осигурили класирането и първото място още преди два кръга, като днес имаха нужда само от точка, за да са сигурни, че ще попаднат в първа урна за жребия за групите на европейското първенство.

Те я постигнаха, но след неособено убедително представяне. Енис Барди откри резултата в 41-вата минута, а Яни Атанасов си отбеляза автогол в 47-ата.

Чехия също се класира за Евро 2024, но след категорична победа с 3:0 над Молдова в мач от група „Е“. По този начин чехите събраха 15 точки и завършват на второ място в тази група, докато молдовците завършват на 4-а позиция с 10 точки.
Чехите поведоха в резултата още в 14-ата минута, когато Давид Дудера започна контраатака след пас на Томас Чори и я завърши с удар отблизо, с който преодоля вратаря на гостите за 1:0.

Десет минути след началото на втората част Молдова остана с човек по-малко на терена, след като Владислав Бабогло бе изгонен заради втори жълт картон.

Така Чехия стигна до още два гола, с които си гарантира класирането на Европейското в Германия.

В 72-ата минута Васил Кушей центрира в наказателното поле, където Томас Чори с глава порази вратата на Молдова.

Крайният резултат бе оформен от Томаш Соучек, който се разписа в 90-ата минута, когато стреля и след рикошет топката влетя в мрежата на Дориан Райлян.

Словения също си осигури място на Евро 2024, но по много по-труден начин, след като надви у дома Казахстан с 2:1 в среща от група „Н“. Словенците завършват на второ място в групата с 22 точки, колкото има и лидерът Дания, докато Казахстан е четвърти с 18 точки, колкото има и четвъртият Финландия.

Ето и всички резултати и голмайстори от днешната вечер:

Група C

Северна Македония - Англия 1:1 (1:0 Енис Барди 41, 1:1 Яни Атанасов 59-авт.)

Украйна - Италия 0:0

Група Е

Албания - Фарьорски Острови 0:0

Чехия - Молдова 3:0 (1:0 Давид Доудера 14, 2:0 Томаш Чори 72, 3:0 Томаш Соучек 89)

Група Н

Северна Ирландия - Дания 2:0 (1:0 Исаак Прайс 60, 2:0 Дион Чарлс 81)

Сан Марино - Финландия 1:2 (0:1 Пири Соири 50, 0:2 Пири Соири 58, 1:2 Филипо Берарди  90+7 -дузпа)

Словения - Казахстан 2:1 (1:0 Бенжамин Шешко 41-дузпа, 1:1 Рамазан Оразов 48, 2:1 Бенжамин Вербич 86)