Ш окиращи подробности за проблемите със сигурността по време на Световното първенство през 2026 година излязоха наяве. Според информация на „The Sun“, който се позовава на полицейско досие, органите на реда са били принудени да реагират на множество сериозни заплахи срещу футболисти, съдии и национални отбори. Сред най-често споменаваните имена е това на Лионел Меси. Аржентинската суперзвезда е била обект на няколко заплахи по време на турнира.

Преди двубоя на Аржентина с Йордания мъж се обадил на летището в Далас и заявил, че заедно с още двама души възнамерява да атакува стадиона. Според информацията той отправил заплахи срещу полицаи и футболисти, като специално споменал Меси. Нова тревога била вдигната около срещата между Аржентина и Египет. В социалните мрежи се появила заплаха за атака на стадиона, насочена срещу капитана на „гаучосите“. По време на самия двубой друг човек се свързал с полицията с твърдение, че на трибуните са поставени взривни устройства. Сигналите довели до мащабна проверка на съоръжението от специалисти и служебни кучета.

Тревога и около Кристиано Роналдо

Кристиано Роналдо също е бил обект на притеснителни инциденти. Служител на ФИФА подал сигнал, след като подозрителен мъж се опитвал да получи подробности за хотела, в който е настанена португалската звезда. При друг случай фен успял да проникне в хотела и се опитал да стигне до асансьор заедно с Роналдо. Мъжът бил задържан, а впоследствие заявил, че единственото му намерение било да се снима с петкратния носител на „Златната топка“.

Над 6000 съобщения до съдия

Не само футболистите са били поставени под огромно напрежение. Френският рефер Франсоа Летексие получил над 6000 заплашителни съобщения в WhatsApp след спорни негови решения в мача между Аржентина и Египет. Видеоасистент съдията Вили Делажо също бил атакуван с множество гневни съобщения, част от които съдържали смъртни заплахи. Килиан Мбапе пък станал обект на расистки атаки след двубоя между Франция и Парагвай. След отпадането на южноамериканския тим фенове дори изгорили фигура, носеща името на френската звезда.

Смъртни заплахи за футболисти след грешки

Норвежкият нападател Александър Сьорлот и съпругата му също получили смъртни заплахи. Причината била ситуация от четвъртфинала срещу Англия, при която Сьорлот не подал към Ерлинг Холанд. Колумбийският национал Хаминтон Кампас също се оказал под заплаха след пропусната дузпа. Според информацията ситуацията станала толкова сериозна, че футболистът не успял да се прибере в страната заедно със своите съотборници след отпадането на Колумбия. Тези случаи са особено чувствителна тема в страната заради трагичната история на Андрес Ескобар, който беше убит след Мондиал 1994, след като си отбеляза автогол срещу САЩ.

Англия под изключителни мерки за сигурност

Проблеми имало и около английския национален отбор. Мъж с гаечен ключ успял да проникне в медийния център на Англия и започнал да крещи пред журналистите. Базата на „Трите лъва“ била поставена под изключително сериозна охрана. Хотелът на отбора бил защитен с няколко нива на сигурност, бариери и екрани, ограничаващи видимостта към комплекса.

Била въведена и забранена за полети зона като превенция срещу евентуални атаки с дронове, докато въоръжени полицаи, служители по сигурността и частна охрана патрулирали около базата. Разкритията показват другото лице на най-големия футболен форум – докато милиони фенове по света следяха случващото се на терена, службите за сигурност са водили своя собствена битка зад кулисите на Мондиал 2026.

ПОСЛЕДВАЙТЕ НИ В ИНСТАГРАМ

ПОСЛЕДВАЙТЕ НИ В ТИКТОК

АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА КАНАЛА НИ В YOUTUBE

АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА КАНАЛА НИ ВЪВ VBOX