0

Н ационалните отбори на България записаха равенство и загуба в 8-ия кръг на 45-ата шахматна олимпиада в Будапеща.

При жените тимът ни стигна до 2:2 точки с втория в стартовия списък състав на Грузия.

Представителките на кавказката република изглеждаха напълно уверени в победата си, след като форсираха ремита на първа, втора и четвърта дъска с очакването, че на трета Нино Бациашвили с белите фигури ще реализира предимството си в ендшпила срещу Виктория Радева. Нашата обаче не се предаде и дочака грешка на съперничката си, за да донесе равенството в мача.

В другите три партии Антоанета Стефанова направи реми с черните с Нана Дзагнидзе, Нургюл Салимова - с белите срещи Лела Джавахишвили, а на четвърта дъска до паритет стигнаха Белослава Кръстева и Бела Хотенашвили.

Със спечелената точка българките вече имат 12 мач-точки и остава на 13-а позиция.

При мъжете България загуби с 1,5:2,5 точки от Бразилия. На четвърта дъска Григор Григоров претърпя поражение с черните фигури от Лукас до Вале Карлово, откъдето дойде разликата между двата отбора. В другите три партии Иван Чепаринов - Луис Пауло Супи, Александър Фир - Аркадий Найдич и Момчил Петков - Ренато Кинтиляно, бяха направени ремита.

Българският отбор остава с 10 мач-точки 3 кръга преди края на турнира.

При мъжете лидер в класирането с максималните 16 мач-точки е Индия, с две повече от Узбекистан и домакините от Унгария.

При жените с по 14 мач-точки начело са Индия, Полша и Казахстан.