0

С ветовният №10 Григор Димитров направи фундаментална крачка към 10-а титла в кариерата си, след като надигра швейцареца Доминик Щрикер с 6:3, 6:2 за час и 10 минути на тенис турнира на твърди кортове в Стокхолм.

33-годишният мачо от Хасково, който вдигна трофея в шведската столица през 2013-а и загуби 2 финала там през 2014-а и 2017-а, спаси две точки за пробив в третия гейм на първия сет, за да поведе с 2:1 срещу скромния си съперник, под №317 в ранглистата.

Двамата бяха равностойни до 3:3, като нашият преодоля един критичен момент, когато спаси точка за пробив, поведе с 4:3, след това сам взе подаването на Щрикер и затвори първата част при 6:3 за 32 минути.

Димитров започна много силно втория сет и дръпна с 4:0, реазилизайки два поредни побива и взимайки общо 7 поредни гейма. Едва при този резултат Щрикер успя да спечели свое подаване за 4:1, но след това Гришо отново показа превъзходството си за 5:1. Швейцарецът се добра до още един гейм до края, но българинът затвори мача на свой сервис с 6:2.

"Много мощен тенисист, никога не бях играл с него. Затрудни ме в първите геймове. Постепенно влязох в мача и намерих ритъма си. Всяка година е много забавно тук. Важно е да си припомним всички хубави моменти през годините в Стокхолм", каза след мача Гришо, който се класира за своя пети полуфинал в Стокхолм.

В спор за място на финала той ще играе срещу нидерландец с фамилия, сходна на малкото си име, което ги прави частични адаши - Талон Грикспор, наложил се над Холгер Руне от Дания със 7:5, 7:6 (5).

Димитров срещна човека от Ниската земя на тазгодишния Ю Ес Оупън, където го би в 3 сета.

В другия полуфинал в Стокхолм един срещу друг излизат американецът Томи Пол и швейцарският ветеран Стан Вавринка. Янкито надви сърбина Миомар Кецманович със 7:6 (9), 6:2. Вавринка донякъде изненадващо се справи с руснака Андрей Рубльов със 7:6 (5), 7:6 (5).