0

И спанецът Хорхе Мартин спечели Гран при на Германия в клас МотоGP по мотоциклетизъм. Състезателят на „Прамак Рейсинг“ завърши на лидерската позиция след спиращ дъха дуел с настоящия първенец в кралския клас Франческо „Пеко“ Баная.

На пистата "Заксенринг" испанецът финишира за 40:52.4490 минути, изпреварвайки с 0,064 секунди стартиралия от първа позиция в неделя италианец Баная.

Двубоят им беше зверски, до последния метър, от тези, които се помнят дълго време, отбеляза „Марка“.

8-кратният световен шампион Марк Маркес отпадна в последния момент заради поредно падане с неговата „Хонда“.

Състезанието се проведе на слънчево време с високи температури: 27 градуса на околната среда и 48 на асфалта.

В непрекъсната си гонитба точно преди влизането в последната обиколка, предното колело на „Пеко“ Баная докосна задното колело на Хорхе и той загуби три десети.

Но не се отказа. Ускоряваше при  изкачването към финалната линия, за да победи с 64 хилядни!

След това „Мартинатор“ плонжира на земята, после прегърна баща си Анхел и запали фойерверки.

Това е втори успех за Мартин в МотоGP и първи през настоящия сезон.

На трета позиция в Германия завърши Йоан Зарко. Французинът от тима на „Прамак Рейсинг“ е на 7,013 секунди след победителя.

В генералното класиране продължава да води Франческо Баная от отбора на „Дукати“ със 160 точки. На втора позиция до момента е Хорхе Мартин със 144, следван от Марко Бедзеки (Италия) от „Мъни Рейсинг Тийм“, който има 126 точки.

Следващото състезание от шампионата в кралския клас по мотоциклетизъм ще се проведе на 25 юни в Нидерландия.