0

О лимпийският шампион САЩ постигна четвърта поредна победа на световното първенство по баскетбол в Япония, Индонезия и Филипините.

В първи мач от група "J" на втората групова фаза американците се наложиха с 85:73 (19:18, 18:20, 24:17, 24:18) над Черна гора, но бяха изключително затруднени от балканския си съперник и дори изоставаха с точка на полувремето при 37:38.

Все пак през второто полувреме индивидуалната класа на играчите на старши треньора Стийв Кър излезе на преден план и те успяха да постигнат победа, която да им гарантира място във фазата на директните елиминации.

Най-резултатен за САЩ бе Антъни Едуардс със 17 точки. 12 вкара Остин Рийвс, а Джарън Джаксън-младши приключи с 11 точки.

За Черна гора центърът на Чикаго Булс Никола Вучевич бе основната заплаха в подкошието и приключи с "дабъл-дабъл" от 18 точки и 16 борби. Натурализираният американец Кендрик Пери добави още 14 точки за черногорците.

В група "I" Италия запази шансовете си за класиране на четвъртфиналите след победа със 78:76 (23:19, 17:23, 19:20, 19:14) над Сърбия.

Подобно на осминафинала на европейското първенство миналата година, "адзурите" отново успяха да надделеят след по-добра стрелба от зоната за три точки. Баскетболистите на старши треньора Джанмарко Поцеко вкараха 11 тройки от 21 опита, докато в същото време сърбите, които допуснаха първата си загуба на шампионата, се справиха при само седем от 31 опита.

С победата си италианците се изравниха със сърбите в класирането в групата, като и двата отбора имат по три победи и загуба и ще търсят задължителен успех в последния кръг, за да могат да продължат към четвъртфиналите.

За Италия над всички в мача бе крилото на Юта Джаз Симоне Фонтекио с 30 точки, а Марко Спису прибави още 14 точки. За Сърбия с Боян Богданович завърши с 18 точки, а с 15 остана Огнен Добрич.

В група "К" Германия докосна четвъртфиналите след победа със 100:73 (22:16, 21:25, 27:16, 30:16) над дебютанта Грузия. За Бундестима това бе четвърта поредна победа и при успех на Словения над Австралия по-късно днес той ще се класира за фазата на директните елиминации.

Грузия успяваше да се държи близо до съперника си до почивката, която дойде при 43:42 за Германия, но през вторите 20 минути бронзовите медалисти от последното европейско първенство не оставиха съмнение в това кой е по-класният отбор.

Най-резултатен за победителите бе Маодо Ло с 18 точки, 16 прибави Денис Шрьодер, а общо шестима германски национали завършиха с двуцифрен точков актив. В тима на Грузия се отличи Сандро Мамукелашвили с 19 точки, а с 15 завърши Гога Битадзе.

Най-голямата изненада на деня обаче дойде от група група "L". В Джакарта Латвия победи световния и европейски шампион Испания със 74:69 (17:16, 12:16, 18:26, 27:11) след сензационен обрат в последната четвърт. Така латвийците нанесоха първо поражение на Испания на световно първенство от 2014 година насам.

Тимът на балтийската страна, който по-рано в турнира надигра и европейския и олимпийски вицешампион Франция, изглеждаше обречен преди последните 10 минути, тъй като изоставаше с 47:58. Подкрепяни от верните си фенове обаче латвийците сътвориха един от най-големите обрати от началото на първенството и записаха третата си победа в четири изиграни мача.

Давис Бертанс вкара 16 точки за победителите, а с 13 остана Родионс Курукс. Андрейс Гражулис, Роналдс Шмитс и Кристерс Зорикс добавиха по още 11 точки за латвийците, докато за Испания Уили Ернангомес завърши с 14 точки.