0

Е динственият българин в тенис елита Григор Димитров осъществи втория в кариерата си обрат от 0:2 до 3:2 сета, елиминирайки китаеца Джунчън Шан с 5:7, 6:7(4), 6:4, 6:2, 6:4 за  3 часа и 29 минути игра във втория си мач на „Уимбълдън”.

След като през 2023-та на "Ю Ес Оупън" се възроди срещу словака Алекс Молчан, сега 33-годишният мачо от Хасково трябваше да се справя с по-младия от него с 13 години и 261 дни азиатски суперталант, след като загуби първия сет с късен пробив, а във втория беше надвит с тайбрек.

За нашия това бе 4-тият 5-сетов мач на свещената лондонска трева. Първият такъв беше през паметната за него 2014-та в трети кръг срещу Александър Долгополов. През 2013-а Гришо падна от словенеца Грега Земля, а през 2019-а допусна да бъде обърнат от 2:0 до 2:3 от французина Корентен Муте.

Сега емоциите обаче бяха на другия полюс за почитателите на световния №10, който обра овациите на корт №12 в„Ол Ингланд Клъб”.

Нашият завърши с 19 аса на сметката си, 57 уинъра и направи 42 непредизвикани грешки. В същото време Шан реализира 18 директни сервиса, 44 печеливши удара при 51 непредизвикани грешки.

С победата си над китаеца Гришо изравни поредния национален рекорд. С 21 спечелени мача на „Уимбълдън” той вече е най-успешният роден тенисист в 3-тия турнир от Големия шлем заедно с Магдалена Малеева.

В третия кръг той ще срещне французина Гаел Монфис, който победи със 7:6(5), 6:4, 7:6(3) швейцареца Стан Вавринка. До момента Димитров и 37-годишният атрактивен и доста изнервящ тъмнокож парижанин са се срещали 5 пъти. Монфис води с 4:1, а двамата нито веднъж досега не са играли тет-а-тет на трева.