0

Р афаел Надал започна турнира в Уимбълдън с трудна победа в четири сета над аутсайдера Франсиско Черундоло. 22-кратният победител в Големия шлем стигна до втория кръг на класиката на трева с известни трудности.

36-годишният испанец победи аржентинеца Франсиско Черундоло с 6:4, 6:3, 3:6, 6:4. Той беше далеч от най-добрата си форма повече от три седмици след триумфа си на Откритото първенство на Франция.

Във втория кръг Рафа среща литовеца Ричардас Беранкис.

Срещу 23-годишния Черундоло обаче Надал трябваше да работи повече от очакваното след първите два сета, които спечели съответно на 4 и на 3.

В началото на третия сет зрителите на препълнения централен корт изпитаха момент на шок, когато Надал се подхлъзна и падна. Но испанецът остана невредим. Със своя форхенд, аутсайдерът Черундоло, който никога не е оцелявал в първия кръг на турнир от Големия шлем, постави изненадващо Рафа под напрежение.

Въпреки че поведе с пробив, Надал се предаде в третия сет. Той също изостана и в четвъртия, преди да направи прелом в играта, която сякаш се изплъзваше от него, и изкрещя мощно от облекчение след 3:33 часа. Това беше 306-та победа за Надал в един от четирите най-големи тенис турнира в света.

"Уважавам Фран, той беше наистина труден съперник," каза Надал: "Не съм стъпвал на тревен терен от три години по различни причини. Победата е най-важното нещо днес, тя ми дава възможност да тренирам утре пак." Последната от двете му победи на Уимбълдън беше преди дванадесет години, за последно той участва там през 2019 г.

Преди мача испанецът съобщи, че е облекчил хроничната болка в левия крак със специална терапия. Надал страда от синдрома на Мюлер-Вайс, рядко дегенеративно заболяване, от няколко години.

Световната номер 1 при жените Ига Швьонтек взе първия си мач на тазгодишния Уимбълдън, нейна 36-ата поредна победа. 21-годишната полякиня победи хърватската квалификантка Яна Фет с 6:0, 6:3 за 75 минути във вторник и удължи впечатляващата си серия.

Швьонтек бе необичайно неуверена във втория сет, но успя да обърне дефицит от 1:3. Наскоро тя спечели Откритото първенство на Франция и предишните пет турнира. Въпреки това, Швьонтек никога не е достигала до финал на WTA на трева.

Във втория кръг на Уимбълдън тя среща Лесли Патинама Керкхове от Нидерландия.

Мачове на поставените в мъжката схема от първия кръг на Откритото първенство по тенис на Великобритания:

2-Рафаел Надал (Испания) - Франсиско Черундоло (Аржентина) 6:4, 6:3, 3:6, 6:4

15-Райли Опелка (САЩ) - Карлос  Табернер (Испания) 7:6 (5), 6:4, 6:4

Стив Джонсън (САЩ) - 18-Григор Димитров (България)  4:6, 5:2 и отказване на Димитров заради контузия

19-Алекс де Минор (Австралия) - Уго Делиен (Боливия) 6:1, 6:3, 7:5

21-Ботик ван де Зандсхулп (Нидерландия) - Фелисиано Лопес (Испания) 6:2, 6:3, 6:3

Маркос Хирон (САЩ) - 24-Холгер Руне (Дания) 6:3, 7:5, 6:4

26-Филип Крайнович (Сърбия) - Иржи Лехечка (Чехия) 5:7, 6:4, 6:7 (5), 7:6 (5), 6:4

29-Дженсън Бруксби (САЩ) - Михаил Кукушкин (Казахстан) 6:3, 6:2, 6:3

31-Себастиан Баес (Аржентина) - Таро Даниел (Япония) 6:4, 6:4, 7:5

Мачове на поставените от първия кръг в женската схема на Откритото първенство по тенис на Великобритания:

Виктория Томова (България) - Даря Савил (Австралия) 7:5, 3:6, 7:5

1-Ига Швьонтек (Полша) - Жана Фет (Хърватия) 6:0, 6:3

4-Паула Бадоса (Испания) - Луиза Чирико (САЩ) 6:2, 6:1

5-Мария Сакари (Гърция)- Зоуи Хивс (Австралия) 6:1, 6:4

11-Коко Гоф (САЩ) - Елена-Габриела Русе (Румъния) 2:6, 6:3, 7:5

12-Елена Остапенко (Латвия) - Осеан Доден (Франция) 6:4, 6:4

13-Барбора Крейчикова (Чехия) - Марина Заневска (Белгия) 7:6 (4), 6:3

Ван Цян (Китай) - 14-Белинда Бенчич (Швейцария) 6:4, 5:7, 6:2