0

Л евски победи драматично Хебър с 3:2 (30:28, 25:22, 17:24, 23:25, 15:13) и спечели Суперкупата на България по волейбол.

Мачът в бургаската зала "Младост" продължи около 2 часа и 45 минути, като мина през различни обрати, но в крайна сметка младият тим на "сините" заслужено ликува с трофея след като вчера размаза шампиона Нефтохимик с 3:0.

Треньорът на Левски Николай Желязков направи едно промяна в състава в сравнение с вчерашния полуфинал с Нефтохимик и пусна като разпределител национала Симеон Николов вместо Стоил Палев.

Италианският му колега от Хебър Алберто Джулиани не направи нито една смяна в тима, който се наложи над Дея в събота.

Двата отбора се "захапаха" от първия гейм, като играта вървеше точка за точка и никой не можеше да вземе голямо предимство.

За първи път Левски поведе с две точки при 9:7, а авансът на "сините" стигна и до пет - при 16:11 и 20:15.

Тогава на сцената обаче излезе италианският нападател на тима от Пазарджик Джулио Саби,  който направи седем поредни точки при свой сервис - четири от които бяха асове.

При 25:25 Левски изпусна два геймбола, а Хебър - един, за да се стигне до крайното 30:28 за столичани.

Въпреки това геймът бе белязан и от силната игра на Саби, който в рамките само на първата част реализира 12 точки.

Във втората част носителят на Купата на България Хебър дръпна 10:7, но тимът на Николай Желязков направи обрат до 12:11.

Левски нанесе своя удар след 20:20 с три поредни точки, а след това поведе и с 24:21.

"Сините" пропуснаха първия си геймбол, но успяха при втория след грешка на Виктор Йосифов от сервис.

В третия гейм играта се обърна. Вицешампионът Хебър поведе с 9:7, а след това натрупа аванс от девет точки 17:8, за да вземе гейма с 25:17.

Левски поведе с 3:0, а след това и с 6:2 в четвъртия гейм след силни начални удари на Венислав Антов и грешки на блокадата на Хебър.

Голяма атракция бе „синята“ точка за 10:7:  Йосифов от Хебър вече се радваше, но Антов спаси с крак, а след това тимът му направи успешна атака, демонстрирайки страхотен дух.

Левскарите натрупаха аванс 16:11, но Хебър направи много силна серия на сервис и контраатака, изравни 17:17, двата отбора бяха рамо до рамо до 23:23, но последните две точки в гейма бяха за Хебър, който прати мача в тайбрек.

В решителната част серия от три поредни аса на Венислав Антов изведе Левски напред с 5:2, после „сините“ дръпнаха 12:8, 13:10, но опитните играчи на Хебър отново изравниха при 13:13.

Младоците стигнаха до мачбол, а Гърков закова победния ас от сервис за 15:13, с което тимът на Желязков спечели Суперкупата на България.

В играч на мача се превърна диагоналът Венислав Антов от Левски, който реализира 32 точки.