0

Пекин, Пламен Вълков, наш пратеник

Световната шампионка по фигурно пързаляне Анна Шчербакова (РОК) спечели драматично олимпийската титла при жените в Пекин. Водачката след кратката програма Камила Валиева не издържа на напрежението, създало се около нея заради положителния й допинг тест, и остана едва четвърта.

Българската участничка Александра Фейгин зае 24-ото място. Тя игра трета поред и получи 100,15 точки във волната програма, с които събра общо 159,31 точки.

Представителката на Руския олимпийски комитет Шчербакова изигра стабилна волна програма и заслужи първото място с 255,95 точки. След 17-годишната московчанка се наредиха нейната сънародничка Александра Трусова с 251,73 точки и най-висок резултат във волната. За първи път в историята тя направи 5 четворни скока във волната програма. Трета се класира Каори Сакамото от Япония с 233,13 точки.

Камила Валиева изигра нервно съчетанието си, допусна доста грешки, включително и две падания и остана без медал. Явно голямото напрежение, което тегнеше върху нея от 7 февруари до сега изигра своята роля. От МОК пък явно са доволни от развитието на състезанието, защото бяха обявили, че ако Валиева е медалистка, няма да има награждаване, защото има разследване на рускинята за допинг. След финала в зала "Кепитъл" в Пекин Валиева не сдържа сълзите си и доста време си поплака на воля.

Медалистките при жените - Трусова, Шчербакова и Сакамото (от ляво на дясно)