0

Х удожничката Зои Север ще подреди изложбата „Израел от сапфир и злато: Приказка за два града“ в София.

Датата е 16 април, а мястото - столичната галерия „Средец“ към Министерството на културата.

Експозицията е част от честванията по повод 35-ата годишнина от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Израел, съобщават от посолството на Израел у нас.

По думите им, творбите на Зои Север са в стил „магически експресионизъм“ и  разкриват един интимен художествен разказ за връзката между Тел Авив и Йерусалим.

„Тел Авив, често наричан „Белият град“, е пулсираща, космополитна метрополия с оживени плажове, процъфтяваща арт сцена и динамичен нощен живот. Чрез наситени цветове като синьо, изумрудено зелено, лилаво, жълто и алено, хармонично съчетани върху платното, картините на Зои Север оживяват елегантната Баухаус архитектура на Тел Авив, огряните слънчеви булеварди и неугасващата енергия на града, който никога не спи. Йерусалим, от своя страна, се извисява като вечно пулсиращото сърце на Израел – град, пропит с хилядолетна история, вяра и културно наследство. Създавайки пейзажи от миниатюрни фрагменти, всеки от които носи своя собствена история, с прецизната си ръка и дълбока артистична чувствителност, художничката улавя сакралната атмосфера на града: от златистите нюанси на Стария град до лабиринтните улички, отекващи от молитви и истории от минали векове“, посочват от посолството.

Куратор на изложбата е Олимпия Николова-Даниел.