0

Ф изическото насилие и тормозът пречат на образованието на над 150 милиона деца на възраст 13-15 години, сочат проучване на УНИЦЕФ. Над половината тийнейджъри по света поне веднъж са били обект на насилие от страна на връстници в и около училище. Данните бяха представени при откриването на интерактивна инсталация в рамките на кампанията „Заедно срещу насилието в училище“ .

Физическото насилие и тормозът пречат на образованието на над 150 милиона деца на възраст 13-15 години, сочат проучване на УНИЦЕФ. Над половината тийнейджъри по света поне веднъж са били обект на насилие от страна на връстници в и около училище. Данните бяха представени при откриването на интерактивна инсталация в рамките на кампанията „Заедно срещу насилието в училище“ .

„Според изследване, България е сред десетте от 43 изследвани страни, най-силно засегнати от насилието и тормоза в училище. Днес, в рамките на кампанията, ще представим нов подход – ще използваме виртуалната реалност, за да може да се поставим в позицията на ученик, който страда от насилие в училище.“, заяви представителят на УНИЦЕФ за България д-р Джейн Муита. С помощна на витуалната реалност посетителят на „синята стая“ ще се постави на мястото на стотици деца у нас, които ежедневно са жертва на различни форми на насилие в училище – физическа или вербална агресия, тормоз, кибертормоз и др.

Програмният директор на „Закрила на детето“ в УНИЦЕФ България. Даниела Колева обясни, че следващите три години планират да разработят и приложат програма за превенция на насилието в училище заедно с Министерство на образованието и науката. „В нея са предвидени анализ на ситуацията във всяко училище и създаване на план за всяко конкретно място, повишаване на разпознаването на видовете насилие и тормоза, информация как и къде може да се получи помощ, въвеждане на нови методи на работа в училищата, активно въвличане на децата, учителите и родителите“, каза Колева.

Инсталацията е разположена на 1-ви етаж в НДК, вход А4 и ще остане там до 16 декември включително. След това видеото ще може да бъде видяно на някои от най-оживените и посещавани локации в София – точна информация за това кога и къде ще бъде публикувана на сайта на УНИЦЕФ, както и в каналите на организацията в социалните мрежи.